Pixabay

Naukowcy od dawna snują różne teorie dotyczące ocieplenia klimatu. Ostatnio uznali, że proces ten postępuje dzięki oddychaniu. Czy to oznacza, że zakażą nam oddychać?

Zdaniem wielu naukowców działalność człowieka zdecydowanie przyspiesza zmiany klimatyczne. Najsilniej na ten proces działa eksploatacja paliw kopalnych, karczowanie lasów i produkcja cementu.

Okazuje się jednak, że samo funkcjonowanie ludzi także nie jest bez wpływu na klimat. Otóż naukowcy z Brytyjskiego Centrum Ekologii i Hydrologii w Edynburgu wykazali, że minifabrykami gazów cieplarnianych są ludzkie płuca.

Człowiek podczas oddychania emituje do atmosfery nie tylko dwutlenek węgla, ale też metan i podtlenek azotu. Według naukowców te dwa ostatnie gazy są szczególnie groźne, ponieważ nie pochłaniają ich rośliny.

Metan powstaje w organizmie człowieka za sprawą metanogenów, mikroorganizmów żyjących w przewodzie pokarmowym. Z kolei podtlenek azotu to produkt uboczny działalności bakterii w jelitach i jamie ustnej.

To jednak nie koniec odkryć naukowców. Okazuje się bowiem, że weganie są mniej przyjaźni dla środowiska niż mięsożercy.

Osoby będące na diecie roślinnej emitują więcej metanu niż ludzie, którzy jedzą mięso. Wynika to z faktu, iż strączki i zboża są źródłem oligosacharydów, które nie są trawione przez enzymy.

Oligosacharydy te stanowią pokarm dla mikroorganizmów żyjących w jelicie grubym. Przekłada się to bezpośrednio na produkcję metanu.

Odkrycie to stanowi poważny cios we wszystkie osoby, które propagują dietę wegetariańską i wegańską. Nie są one bowiem tak ekologiczne, jak może się to wydawać.

Mając na uwadze odkrycie brytyjskich naukowców, można się zastanowić, czy będą chcieli zakazać ludziom oddychania. A może jest to rodzaj wstępu do globalnej depopulacji?

PS

Nature / twojapogoda.pl / tymzyjesz.pl

Foto ilustracyjne: Pixabay

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca! Jeśli się podobał, prosimy o udostępnienie go na Twoich mediach społecznościowych. Zachęcamy również do polubienia nas na Facebooku i Twitterze!

A jeśli chcesz jeszcze bardziej docenić naszą pracę, możesz postawić nam wirtualną kawę! Będziemy MEGA wdzięczni 🙂 Aby to zrobić, kliknij banner poniżej.

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

TUTAJ TEŻ SIĘ ZAREKLAMUJESZ! ALBO I NAD BANNEREM!

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *