fot. YT/RMF24

W sieci fruwa kilka fragmentów debaty między Sławomirem Mentzenem i Ryszardem Petru. Choć wielu może wydawać się to niemożliwe, to Mentzen został przez Petru przeorany, jak polskie społeczeństwo przez ostatnie osiem lat rządów jaśnie nam panującej oligarchii. I to całkiem serio. Lider Nowej Nadziei nie potrafił nawet zadać pytania, gdy przyszła jego kolej.

Czy wyjść z UE?

Ryszard Petru zadał banalne pytanie o ewentualne wyjście z Unii Europejskiej. Jakby zagłosował Sławomir Mentzen, mając do wyboru odpowiedź „tak” lub „nie”? Okazuje się, że to za wiele dla lidera Nowej Nadziei.

– Pan często kluczy. Gdyby dzisiaj było referendum w sprawie wyjścia z Unii Europejskiej. Takie samo referendum, jak było w Wielkiej Brytanii. Ma pan dwa warianty. Albo głosuje pan „tak” albo „nie”. Proszę o jasną deklarację. „Dziś Unia jest niedoskonała”, tak pan mówi. Czy zostajemy w takiej Unii niedoskonałej, czy wychodzimy z niej? – zapytał Ryszard Petru.

Sławomir Mentzen nie odpowiedział na to pytanie.

– Unia Europejska jako unia, która zapewnia swobodę poruszania się, przepływu kapitału, usług, osób, jest świetnym rozwiązaniem… – próbował kluczyć Mentzen.

– Referendum jest dzisiaj – przerwał mu Petru. – Ma pan kartkę… – kontynuował, na co Mentzen zasłonił się tym, że „dzisiaj nie ma żadnego referendum”.

– Ale ja panu zadaję pytanie, co by pan zrobił – dopytywał Petru.

– Wszystko zależy, co się dalej będzie działo z tą unią – wypalił Mentzen.

Zadanie pytania to trudna sprawa

Popularnością cieszy się też fragment, w którym Mentzen miał zapytać Petru w kwestii „ile państwa w gospodarce”. Jak się okazało… nie umiał zadać pytania. Po kilku sekundach milczenia zgodził się na propozycję zamiany kolejności zadawania pytań.

– Bardzo pojemny temat – twierdził Mentzen.

– Nie wiem, dokładnie, czego ten temat może dotyczyć – dodał.

„Proste podatki” wg Mentzena

– Widać było, że Petru poważnie podszedł do tej debaty, a Mentzen mógł dużo lepiej się do niej przygotować. Mentzen nie docenił Ryśka, który jak widać przestudiował postulaty Mentzena i próbował uderzać do z każdej możliwej strony – tu dla przykładu niskie i proste podatki – napisał na Twitterze użytkownik Wolność Słowa udostępniając fragment z debaty.

Ryszard Petru wyjaśnił krótko, na czym faktycznie proste podatki mogłyby polegać.

– Proste, to są liniowe. […] W związku z tym bez ulg, bez potrzeby dużego PIT-u i to ma być prosty podatek, który wszyscy płacą proporcjonalnie. Musi być kwota wolna. I to jest koniec. To są najprostsze podatki z możliwych – odpowiedział Petru.

Tymczasem „proste podatki” według Sławomira Mentzena są – delikatnie mówiąc – zawiłe i korzystne przede wszystkim dla doradców podatkowych. Tak odpowiedział na pytanie, ile powinien wynosić PIT i ile wynosić ulgi.

– 12 proc. plus kwota wolna w wysokości 12-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ulga za pracę dla osób do 26-ego roku życia, ulga dla dzieci oraz ulga kredytowa. Chciałbym, żeby każdy Polak mógł sobie odliczyć od przychodu nawet z umowy o pracę odsetki od kredytu na jedną nieruchomość. Po to, żeby trochę zamortyzować koszt kredytów hipotecznych – mówił Mentzen.

Poza „bańką” nie daje rady?

Wygląda na to, że Sławomir Mentzen jest nieźle przygotowany jedynie do przygotowanych i zapewne obrobionych przez sztabowców postów i filmików w sieci. W konfrontacji wypadł po prostu fatalnie. I to w konfrontacji z Ryszardem Petru, do którego przylgnęła i wciąż trzyma się łatka osoby symbolizującej niekompetencję. Fakt, że niesłusznie, bo bo w ostatnim czasie pokazał już kilkukrotnie dobre przygotowanie do rozmów, niemniej społeczna opinia obiektywna być nie musi i zwykle nie jest. A to dodatkowo gra na niekorzyść Mentzena.

Zarówno problemy z odpowiedziami, a nawet zadaniem pytania (sic!) wskazują, że Mentzen od jakiegoś czasu znajduje się w bańce samouwielbienia, czego konsekwencją jest nieumiejętność walki na „nie swojej ziemi”, tj. nie na swoich profilach w mediach społecznościowych.

Co ważne, warto podkreślić, że Petru słusznie zwrócił uwagę, że polityk ten „kluczy”. I to nie tylko on i nie tylko w sprawie wyjścia z UE. Od wielu miesięcy widać, że w Konfederacji wajcha przestawiona została na coraz mniej konkretów i klasyczny populizm.

Wielokrotnie przecież „chowano” posła Grzegorza Brauna, który faktycznie stał się obecnie twarzą antysystemu. W dodatku jest właściwie jego jedyną twarzą.

Tymczasem odnośnie twarzy – to właśnie on nie pojawia się na oficjalnych konfederackich materiałach promujących sobotnią konwencję. Zamiast tego jest świeżo skompromitowany Sławomir Mentzen i lider mającego marginalne poparcie Ruchu Narodowego Krzysztof Bosak.

Sondaże dają Konfederacji obecnie trzecie miejsce. Jednak przez takie pajacowanie, kompromitacje oraz odwracanie się od swojego faktycznego elektoratu ugrupowanie jest na szerokiej, prostej drodze do spadku poniżej progu wyborczego. Pytanie – dlaczego tak uparcie do niego dąży?

Dominik Cwikła

twitter.com / tymzyjesz.pl

fot. YT/RMF24

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Dominik Cwikła
Śledź nas!

By Dominik Cwikła

Współtwórca i pomysłodawca portalu TymŻyjesz.pl. Dziennikarz i publicysta. Jestem założycielem i redaktorem naczelnym portalu Kontrrewolucja.net. Od marca 2023 pracuję w tv wRealu24, od listopada jestem redaktorem naczelnym telewizji. Z przeszłości warto wspomnieć: Wydawanie Gazety "Rycerstwo", prowadziłem audycję historyczno-rozrywkową "Tak było" w Radiu SIM oraz w Radiu Strefa Chwały audycję historyczną "Christian Story". Dotychczas pisałem na kilku portalach i w kilku gazetach, m.in. jako wicenaczelny wSensie.pl oraz dziennikarz nczas.com. Prowadziłem programy w NCzasTV, Mediach Narodowych, Korona TV i Krul TV. Obrońca życia, monarchista, bezpartyjny. Zachęcam do wspierania tego portalu poprzez postawienie wirtualnej kawy https://buycoffee.to/tymzyjesz

2 thoughts on “Petru zaorał Mentzena jak PiS polską gospodarkę i suwerenność (WIDEO)”
  1. Spróbuję trochę bronić Mentzena, chociaż to nie jest moja bajka. Z tym pytaniem tak-nie w sprawie wyjścia z Unii to Mentzen miał rację. Nie mamy obecnie takiego wyboru. Możemy natomiast próbować zahamować unijne totalniackie zapędy, a wtedy można jeszcze w Unii pozostać. Jeśli obecna polityka unijna utrzyma się – wtedy występować! I oby nie za późno! Jeśli idzie o podatki, to liniowy w Polsce w ogóle nie jest rozważany i musimy obracać się w sferze rzeczywistej, czyli zmieniać na lepsze to, co jest, a nie domagać się czegoś, czego i tak nie dostaniemy. Łatwo jest rzucać hasłami, które się podobają (Petru), trudniej wgryźć się w realia życia i próbować je zmieniać (Mentzen). Inna sprawa, że z relacji ze spotkania wynika, że Mentzen musi się jeszcze dużo nauczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *