Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay

To już ponad dwa miesiące od czasu jak Unia Europejska dopuściła do użytku mąkę ze świerszczy. Produkty ją zawierające muszą być odpowiednio oznaczone. Podpowiadamy, jak je znaleźć.

Zgodnie ze styczniową decyzją Unii Europejskiej na terenie Wspólnoty dopuszczono do spożycia świerszcza domowego, którego uznano za żywność jako trzeci po mączniku młynarku i szarańczy wędrownej gatunek owada.

Mąka ze świerszczy dopuszczona

W odpowiedzi na interpelację posła Artura Szałabawki z Prawa i Sprawiedliwości, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przekazało informację, iż wprowadzenie na unijny rynek nowej żywności może odbywać się po wydaniu odpowiedniego zezwolenia i wpisaniu do unijnego wykazu.

Zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym Komisji Europejskiej ze stycznia tego roku:

  • zezwala się na wprowadzenie na unijny rynek jako nowej żywności, częściowo odtłuszczonego proszku ze świerszcza domowego;
  • dopuszcza się jako dodatek ów proszek do określonych produktów spożywczych w określonych maksymalnych ilościach.

Mąka ze świerszczy musi być oznaczona

Jeżeli dany produkt będzie zawierał jakąkolwiek, nawet niewielką, ilość mąki ze świerszczy będzie musiało to być oznaczone. W składzie takiego produktu znajdziemy łacińską nazwę owada, czyli acheta domesticus.

Ponadto na produktach, które zawierają mąkę ze świerszczy znajdzie się informacja o możliwych reakcjach alergicznych. Odróżnienie produktów zawierających mąkę ze świerszczy od innych powinno być łatwe dzięki specjalnej etykiecie.

Jakie będą to produkty? Tak naprawdę wszystkie, do których produkcji nadaje się mąka ze świerszczy. Wśród tych najpopularniejszych możemy wymienić chleb, bułki, ciastka, paluszki czy gotowe pizze.

πr

tygodnik-rolniczy.pl/eduzdrowie.pl

foto: Pixabay

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *