Juraj Cintula - zamachowiec, który strzelał do premiera Słowacji / Fot. screen / XJuraj Cintula - zamachowiec, który strzelał do premiera Słowacji / Fot. screen / X

Wyciekł nagranie, na którym widać kilka sekund z przesłuchania Juraja Cintuli, czyli 71-letniego pisarza i poety, który strzelał do premiera Słowacji.

W środę 15 maja w miejscowości Handlova pod Bratysławą premier Robert Fico został postrzelony przez 71-letniego zamachowca.

Polityk wyszedł akurat z Domu Kultury, gdzie prowadzono obrady rządu, by przywitać się z wyborcami. Wtedy padło kilka strzałów, z których niektóre miały dosięgnąć klatki piersiowej premiera.

Zamachowcem okazał się 71-letni pisarz i poeta należący do Stowarzyszenia Pisarzy Słowackich Juraj Cintula. Mężczyzna sprzeciwiał się polityce rządzącej partii SMER – sociálna demokracia Roberta Fica.

Mężczyzna, który zaatakował premiera, był zaangażowany w lewicowe ruchy polityczne jak np. Ruch Przeciwko Przemocy.

Do sieci wyciekł kilkunastosekundowy film z jego przesłuchania mężczyzny. Słychać na nim, jak 71-latek mówi, że strzelał do premiera, bo nie zgadza się z polityką rządu.

Przypomnijmy, że obecny rząd Słowacji jest oskarżany o prorosyjskie nastawienie. Rządząca partia SMER łączy w swoim programie lewicowe elementy socjalne z umiarkowanym konserwatyzmem w stylu polskiego Prawa i Sprawiedliwości i antysystemowym populizmem w stylu Konfederacji.

Nagranie: https://x.com/nexta_tv/status/1790793026815611113

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca! Jeśli się podobał, prosimy o udostępnienie go na Twoich mediach społecznościowych. Zachęcamy również do polubienia nas na Facebooku i Twitterze!

A jeśli chcesz jeszcze bardziej docenić naszą pracę, możesz postawić nam wirtualną kawę! Będziemy MEGA wdzięczni 🙂 Aby to zrobić, kliknij banner poniżej.

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

TUTAJ TEŻ SIĘ ZAREKLAMUJESZ! ALBO I NAD BANNEREM!

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *