Kobieta, mózg, USA Źródło: PixabayKobieta, mózg, USA Źródło: Pixabay

Naukowcy z Northwestern University na podstawie analizy ok. 400 tys. wyników testów na inteligencję stwierdzili, że wyraźnie spadło IQ Amerykanów.

IQ Amerykanów drastycznie zmalało i to w prawie wszystkich kategoriach poznawczych. Naukowcy z Northwestern University omówili wyniki najnowszego badania, z udziałem blisko 400 tys. Amerykanów, na łamach pisma „Intelligence” .

IQ Amerykanów. Co się dzieje?

Naukowcy stwierdzili, że w amerykańskim społeczeństwie obserwuje się odwrócenie tzw. efektu Flynna.

Normalnie efekt Flynna polega na wzroście ilorazu inteligencji obserwowanym od początku XX wieku w państwach Zachodu. Średnio inteligencja wzrasta o ok. 0,3-0,5 punktu rocznie, czyli ok. 3-5 punktów w ciągu dekady.

W USA mamy do czynienia zjawiskiem odwróconym, czyli od 1932 roku trend i wyniki testów na IQ wśród Amerykanów zamiast rosnąć, spadają i to wyraźnie.

Odwrócony efekt Flynna można zaobserwować w Stanach Zjednoczonych od 2006 roku. Od tego czasu pogorszył się poziom inteligencji Amerykanów na prawie wszystkich płaszczyznach.

Pogorszyły się wyniki umiejętności rozumowania werbalnego (logika, słownictwo), rozumowania matrycowego (rozwiązywanie problemów wizualnych, analogie) oraz rozumowaniu obliczeniowym (matematycznym).

Jedyna kategoria, w której jest lepiej niż gorzej, to rozumowanie przestrzenne – tu wyniki wzrosły między 2012 a 2018 rokiem.

SJ

Interia

Fot. Pixabay

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *