Maseczka i przyłbica.Maseczka i przyłbica - w pewnym momencie ogłoszonej pandemii koronawirusa tak właśnie chodzono. / Fot. JESHOOTS.COM on Unsplash

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uważa, że już ponad 90 proc. populacji na świecie ma „pewien poziom ochrony” przed zachorowaniem na COVID-19. A to oznacza, że pandemia koronawirusa może zostać odwołana. Kiedy?

WHO uważa, że co najmniej 90 proc. populacji na świecie uzyskało już pewien poziom odporności przed wirusem SARS-CoV-2 – albo dzięki szczepieniom, albo po zakażeniu się wirusem (co nie zawsze musiało oznaczać chorobę objawową). Albo dzięki jednemu i drugiemu.

Wszystko to sprawia, że obecnie występuje znacznie niższe ryzyko ciężkiego przebiegu tej choroby. WHO podaje ponadto, że zgony z powodu tej choroby zmniejszyły się o 70 proc. w porównaniu do lutego 2022 roku.

Kiedy pandemia koronawirusa zostanie odwołana?

Biorąc pod uwagę powyższe czynniki, dyrektor WHO dr Tedros Adhanom Ghebreyesus zapowiedział, że jeszcze w 2023 r. pandemia może zostać odwołana.

Dokładnej daty oczywiście nie podał. Stanie się to wtedy, gdy będzie się utrzymywał spadek liczby zgonów z powodu COVID-19. I – co ważne – nie pojawi się nowy wariant wirusa SARS-CoV-2, który mógłby ponownie nakręcić wzrost zachorowań.

Fot. JESHOOTS.COM on Unsplash

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *