fot. pixabay

Część osób budzi się w nocy, około godz. 3 w nocy. Zwykle jednak powodem nie jest nadprzyrodzone działanie. Jest to alarm, jaki wysyła nam nasz organizm i może sygnalizować chorobę.

Budzenie się w nocy wynika z naszego zegara biologicznego. Organizm działa według pewnych stałych punktów, który zachęca do snu w nocy oraz aktywności w ciągu dnia.

Mnóstwo osób w godzinach 2-4 rano ma tzw. fizjologiczny dołek. Temperatura naszego ciała jest wówczas obniżana. Spowalnia również metabolizm.

Aby spokojnie spać przez noc, warto zlikwidować lub przynajmniej zredukować stres, kontrolować lub leczyć dotykające nas choroby oraz nabrać zdrowych nawyków. Wówczas możemy zlikwidować występujące pobudki w nocy.

Ponadto warto utrzymywać stały harmonogram snu. Można to zrobić kładąc się do łózka oraz wstając o mniej więcej tej samej porze.

Sypialnia też musi być przygotowana do snu. Warto, by była ciemna i chłodna.

Trzeba też zadbać o komfort materaca oraz poduszek. To kluczowy czynnik wpływający na jakość snu.

Należy również unikać pewnych czynności przed snem. Przede wszystkim należy unikać korzystania z urządzeń emitujących niebieskie światło. Te bowiem zakłócają cykl snu.

O ile warto mieć pod ręką szklankę wody, tak jednak należy unikać wypijania dużych ilości płynów przed snem. Warto też w ogóle unikać jedzenie przed pójściem spać.

Jeśli powyższe rady wprowadzono w życie, nadal budzimy się w nocy, może to być objaw choroby. Koniecznie należy skonsultować się wówczas ze specjalistą.

Budzenie się w nocy może być objawem wielu chorób. Wśród nich można wymienić: Bezsenność, zespół bezdechu sennego czy zespół niespokojnych nóg.

Oprócz tego budzenie się w nocy może występować u osób z refluksem żołądkowo-przełykowym oraz z astmą. Również niektóre leki mogą wywoływać budzenie się w nocy.

Tak więc jeśli cierpisz na budzenie się w nocy, zgłoś się najlepiej do lekarza.

dj

portal.abzdrowie.pl

fot. pixabay

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *