Obrazek ilustracyjny Fot. Canva, Pixabay, collage

Mmm, szparagi, szparażki, szparagunie. Kto ich nie uwielbia? Chyba nie ma takiej osoby. Okazuje się, że były one przysmakiem także w Cesarstwie Rzymskim.

Strona „Linguam Latinam discamus” na Facebooku opisuje, dlaczego początek sezonu szparagowego to dobry moment, żeby pomyśleć o Cesarstwie Rzymskim.

Szparagi były bowiem uwielbiane przez Rzymian. „Przywędrowały najprawdopodobniej z Mezopotamii. Znali Egipcjanie, którzy uwieczniali je na swoich sarkofagach; Grecy zbierali te dziko rosnące, a Rzymianie – najwięksi miłośnicy szparagów – podawali je z roztapianym masłem, solą, pieprzem i kroplą soku z cytronu” – czytamy w bardzo ciekawym wpisie na tym fanpejdżu.

Rzymianie ponoć uważali szparagi za afrodyzjak i środek antykoncepcyjny.

Katon Starszy, mówca, polityk i pisarz rzymski, był wielkim wielbicielem kapusty i uważał, że poza nią jest tylko jedno warzywo warte tego, by je uprawiać. Tak, chodzi właśnie o szparagi.

Ogromnym fanem szparagów był także cesarz Oktawian August, który miał nawet powiedzonko celerius quam asparagi cocuntur (“szybciej, niż gotują się szparagi”).

Czcigodne szparagi?

Szparagi były do tego stopnia uwielbiane przez Rzymian, że w Pompejach odkryto liczne freski i mozaiki przedstawiające szparagi.

Szparagi miały także swoje „tajne” znaczenie. Przez swój falliczny kształt symbolizowały męskie przyrodzenie.

Włosi nie wyleczyli się z miłości do szparagów nawet po upadku Cesarstwa Rzymskiego i jeszcze w średniowieczu twierdzili, że spożywanie ich wpływa na jakość sp*rmy. Dlatego zalecano chłopcom, by jedli ich jak najwięcej.

Czy szparagi są zdrowe

Trzeba zaznaczyć, że Rzymianie w tej kwestii, tak samo jak w wielu innych, niespecjalnie się mylili. Szparagi są naprawdę bardzo zdrowe.

Główki szparagów zawierają sporo białka, dlatego są świetnym wyborem dla wegan i wegetarian. Z kolei łodygi zawierają sporo błonnika, dzięki czemu są bardzo pomocne w walce z nadwagą.

Ponadto szparagi zawierają dużo wapnia, potasu, magnezu i selenu. Dodatkowo szparagi powinny jeść kobiety w ciąży, bo rośliny te są źródłem kwasu foliowego – witaminy niezbędnej do rozwoju układu nerwowego dziecka w łonie matki.

Czy to wszystko? Nie! Szparagi są także źródłem witaminy K kontrolującej funkcjonowanie naczyń krwionośnych, krzepliwość krwi i mineralizację kości.

Jedzenie szparagów chroni m.in. przed cukrzycą i niektórymi rodzajami nowotworów.

Jakie szczęście, że właśnie zaczyna się sezon na szparażki! <3

SJ

lente-magazyn, FB/Linguam Latinam discamus, poradnikzdrowie.pl

Fot. Pixabay, Canva, brzydki kolaż (praca własna)

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *