Sieć 5G Źródło: PixabaySieć 5G Źródło: Pixabay

Najpierw pandemia, a teraz wojna na Ukrainie krzyżują plany Urzędu Komunikacji elektronicznej ws. sieci 5G w Polsce.

Problemy z wprowadzeniem 5G wynikają z tego, że UKE bierze udział w UKE bierze udział w pracach Międzynarodowej Organizacji Łączności Kosmicznej „Intersputnik”, działa w Niezależnej Grupie Regulatorów (IRG), w Organie Europejskich Regulatorów Łączności Elektronicznej BEREC i w EaPeReg.

To ta ostatnia organizacja – EaPeReg – przysparza najwięcej problemów. Należą do niej bowiem takie państwa jak: Ukraina, Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzja, a także inne kraje UE oraz Komisja Europejska.

Celem organizacji jest współpraca w zakresie łączności pomiędzy państwami Partnerstwa Wschodniego a UE. Teraz jednak, z wiadomych powodów, część państw w organizacji znalazła się po różnych stronach barykady.

Wpływa to na plany UKE dot. wprowadzenia 5G w Polsce. Tłumaczy to prezes instytucji – Jacek Oko.

– Zdajemy sobie sprawę, że wybudowanie sieci pokrywającej ponad 90% obszaru przy naszej północnej i wschodniej granicy lądowej jest problematyczne ze względu na sytuację geopolityczną utrudniającą współpracę przy koordynacji międzynarodowej. Przychyliliśmy się do obiektywnych uwag, które napłynęły w procesie konsultacji. Z tego względu wskazaliśmy listę gmin z pasa granicznego na północy i wschodzie kraju, stanowiących obszar około 5% Polski, które nie zostały objęte zobowiązaniem terytorialnym – powiedział Oko.

SJ

DoRzeczy.pl

Fot. Pixabay

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca! Jeśli się podobał, prosimy o udostępnienie go na Twoich mediach społecznościowych. Zachęcamy również do polubienia nas na Facebooku i Twitterze!

A jeśli chcesz jeszcze bardziej docenić naszą pracę, możesz postawić nam wirtualną kawę! Będziemy MEGA wdzięczni 🙂 Aby to zrobić, kliknij banner poniżej.

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

TUTAJ TEŻ SIĘ ZAREKLAMUJESZ! ALBO I NAD BANNEREM!

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *