fot. YT/Washington Post (kolaż)

Indyjska misja kosmiczna Chandrayaan-3 z powodzeniem wylądowała dziś na Księżycu! Wiadomość cieszy szczególnie, że w ostatnim czasie było wiele prób z różnych państw, które zakończyły się niepowodzeniem. W sobotę chociażby rozbiła się rosyjska maszyna Łuna-25.

O godz. 14:30 czasu polskiego Indie dołączyły do nielicznego grona państw, które ustawiły swoje maszyny na Księżycu. Dotychczas zrobiły to tylko USA, ZSRS i Chiny.

Lądowanie jest wyjątkowe również z innego powodu. To Indie są pierwszym państwem w znanej historii Ziemi, które wystrzeliły maszynę z powodzeniem lądującą na biegunie południowym srebrnego globu. Nikt wcześniej nie badał tego regionu z powierzchni, a jedynie z orbity Księżyca.

Chandrayaan-3 to misja indyjskiej agencji ISRO. Celem jest umieszczenie lądownika i łazika na powierzchni księżyca i operowanie nim przez dzień księżycowy, czyli około dwa ziemskie tygodnie.

Łazik waży 26 kg. Zarówno on jak i lądownik wyposażone są w przyrządy służące badaniu powierzchni naturalnego ziemskiego satelity.

Co istotne, na biegunie południowym Księżyca znajdują się zasoby lodu wodnego. Jest to surowiec niezbędny w kontekście ewentualnego tworzenia stałych baz z ludźmi jako załogą, o których mówi się coraz częściej i coraz śmielej.

W tym regionie miała wcześniej wylądować podobna, rosyjska misja księżycowa Łuna-25. W wyniku błędnego manewrowania na orbicie srebrnego globu maszyna jednak została rozbita.

Indie już wcześniej próbowały wylądować na Księżycu, jednak bez powodzenia. W 2019 roku lądownik Chandrayaan-2 napotkał problemy w trakcie opadania, w efekcie czego roztrzaskał się na powierzchni.

Poniżej transmisja z lądowania misji Chandrayaan-3. Prawidłowe lądowanie i reakcja obsługi naziemnej zaczyna się w 1:02:35.

dj

national-geographic.pl / rmf24.pl / youtube.com / tymzyjesz.pl

fot. YT/Washington Post (kolaż)

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *