fot. Wiki

Wczoraj Ted Kaczyński został znaleziony martwy w więzieniu w Karolinie Północnej. „Unabomber” zmarł w wieku 81 lat najpewniej z przyczyn naturalnych.

Kim był Ted Kaczynski

Ted Kaczynski to terrorysta mający polskie korzenie. Został aresztowany 3 kwietnia 1996 roku. Dwa lata później skazano go na dożywocie.

Kaczynski jest w USA symbolem popkultury i terroryzmu. Usłyszał wyrok za zabójstwo trzech osób i zranienie 20 ludzi.

Uzyskał przydomek „Unabomber” dzięki kryptonimowi nadanemu jego sprawie przez FBI. W latach 1978-1995 przeprowadzał zamachy wysyłając listy-pułapki do naukowców, przedsiębiorców czy absolwentów uczelni. Spowodował łącznie 16 eksplozji na terytorium USA.

Wykształcony i inteligentny

Co ciekawe, w przeciwieństwie do zdecydowanej większości terrorystów, Ted Kaczynski nie był niewykształconym idiotą. Miał studia wyższe i niezwykle wysokie IQ, które wynosiło 170 w skali Stanforda-Bineta.

Obronił również doktorat z matematyki na Uniwersytecie Michigan. W latach 1967-1969 był docentem na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Następnie jednak porzucił pracę i dotychczasowe życie i wyprowadził się do drewnianej chaty w Montanie.

Spekuluje się, że punktem zwrotnym w jego życiu mógł być udział w eksperymencie psychologicznym w kwestii odporności na stres i dezintegracji osobowości. Prowadził go Henry Murray. Sam Ted Kaczynski zresztą udział w teście określił jako „głównym punkt zwrotny” w jego życiu.

Manifest Kaczynskiego

Poglądy Kaczynskiego można określić jako anarchoprymitywizm. Za cel obrał sobie walkę z postępem technologicznym. Według „Unabombera”, rozwój technologii odbierał ludziom wolność i musiał doprowadzić do wielkiej katastrofy.

Ideologię Kaczynski opisał w eseju filozoficznym, który wysłał do największych amerykańskich gazet. Został przetłumaczony później na wiele języków. Jest dostępny również w Polsce pt. „Społeczeństwo przemysłowe i jego przyszłość”.

Ted Kaczynski miał polskie korzenie. Jego dziadkowie byli Polakami. Przeżył 81 lat.

dj

rmf24.pl / tvn24.pl / polsatnews.pl

fot. Wiki

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *