Żołnierz.Żołnierz - zdj. ilustracyjne. / Fot. Pixabay

Na froncie, walcząc po stronie Ukrainy zginął kolejny Polak. Tragiczne wieści przekazał korespondent wojenny Polsat News Mateusz Lachowski.

Michał (nazwiska nie ujawniono) na Ukrainie miał walczyć jeszcze przez miesiąc, potem wrócić do Polski. Nie zdążył.

„Od kwietnia ubiegłego roku walczył z rosyjską inwazją. Walczył o wolność Ukrainy i bezpieczeństwo Polski – mówił o tym wiele razy. Za miesiąc kończył mu się kontrakt i chciał wrócić do Ojczyzny i służyć znów w Wojsku Polskim” – opisuje losy Polaka Lachowski.

Przekazał, że Michał był dowódcą plutonu w Legionie Międzynarodowym, a miesiąc temu został odznaczony przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego orderem „Za Odwagę”.

„Bohater o chłopięcym uśmiechu, bo śmiał się często mimo tego, co widział i przeżył. Niczego się nie bał i nigdy nie narzekał. Zawsze niezwykle skromny. Dbał o żołnierzy i jeśli czymś się chwalił to ich postawą, o sobie mówił mało. (…) Był niezwykle honorowy, pilnował odpowiedniego traktowania rosyjskich jeńców wojennych. Kiedy kilka miesięcy temu został ranny, mógł odpocząć i zostać na Boże Narodzenie w domu. Ale już przed świętami był na froncie z żołnierzami” – dodaje Lachowski.

Informację o śmierci Polaka potwierdził Michał Dworczyk, do niedawna szef kancelarii premiera Morawieckiego.

„Lekko ranny wolontariusz dotarł do Polski. Wolontariusz ciężko ranny został przewieziony z Dniepru do Kijowa. Niestety to nie jest dobry czas. Dziś zginął kolejny żołnierz Ukrainy-obywatel Polski, a dwóch kilka dni temu rannych wciąż jest w stanie poważnym” – napisał Dworczyk na Twitterze.

Ilu Polaków zginęło w wojnie na Ukrainie?

Nie ma oficjalnych danych na temat liczby Polaków, którzy zginęli w wojnie na Ukrainie. O losie niektórych pewnie nigdy się nie dowiemy. Media od czasu do czasu informują jednak o Polakach, którzy zginęli na froncie.

W lipcu 2022 roku informowano o śmierci na Ukrainie Tomasza Walentka, zawodnika amatorskich gal MMA. W grudniu na froncie polegli Janusz Szeremeta, ps. „Kozak”, i jego kolega Krzysztof Tyfel. W obwodzie ługańskim zginął Daniel Sztyber. W okolicach Chersonia zginął Marian Mateusz, żołnierz będący synem Polaków, ale urodzony w Ukrainie. Wiadomo także o śmierci pewnego Gdańszczanina, którego danych nie ujawniono.

Wszyscy oni walczyli w Legionie Międzynarodowym. To utworzona w marcu 2022 roku formacja składająca się z żołnierzy z różnych krajów, która wspiera ukraińską armię w walce z Rosją.

Fot. ArmyAmber/Pixabay

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *