Szczęśliwa kobieta.Szczęśliwa kobieta. / Fot. Matthew Hamilton/Unsplash

Jeśli szukasz miejsca, w którym możesz żyć szczęśliwie i spokojnie, być może zainteresuje cię ranking najszczęśliwszych krajów świata. Jest to coroczny raport przygotowywany przez organizację Sustainable Development Solutions Network (SDSN), która powstała z inicjatywy ONZ.

Raport ocenia poziom szczęścia ludzi w ponad 100 krajach na podstawie sześciu czynników: PKB na osobę, wsparcia społecznego, oczekiwanej długości życia w dobrym zdrowiu, wolności w podejmowaniu decyzji życiowych, hojności i poziomu korupcji.

Ranking najszczęśliwszych krajów do życia obejmuje średnią z badań z lat 2020-2022. Jakie są wnioski z raportu? Które kraje są najszczęśliwsze do życia?

W jakich krajach mieszkańcy są najszczęśliwsi?

Na pierwszym miejscu w rankingu niezmiennie od sześciu lat znajduje się Finlandia. To kraj, który słynie z wysokiego poziomu dobrobytu, jakości edukacji, opieki zdrowotnej i wysokiego zaufania do instytucji. Finowie cieszą się także piękną przyrodą i bogatą kulturą.

Drugie miejsce zajmuje Dania, a trzecie Islandia. To kolejne kraje skandynawskie, które mają wiele wspólnego z Finlandią pod względem warunków życia. Jako atuty podaje się stabilną demokrację, silny kapitał społeczny i wysoką świadomości ekologiczną. Duńczycy i Islandczycy cenią sobie także swobodę i tolerancję oraz dbają o zdrowy styl życia.

Na czwartym miejscu znalazł się Izrael, który zaskoczył swoim awansem z dziewiątego miejsca w poprzednim rankingu. Izrael jest krajem o dynamicznej gospodarce, wysokim poziomie innowacyjności i edukacji oraz silnym poczuciu tożsamości narodowej i religijnej.

Piąte miejsce należy do Holandii, a szóste do Szwecji. To kolejne kraje europejskie, które charakteryzują się wysokim standardem życia, bogactwem, życzliwością, gościnnością i poczuciem humoru.

Siódme miejsce zajmuje Norwegia, a ósme Szwajcaria. To kraje o bogatej historii, kulturze i tradycji, które oferują swoim mieszkańcom wysoki poziom bezpieczeństwa, wolności i jakości życia. Norwegowie i Szwajcarzy cieszą się także pięknymi krajobrazami górskimi i jeziornymi oraz możliwościami uprawiania sportów zimowych. Pierwszą dziesiątkę zamykają Luksemburg oraz Nowa Zelandia.

O 10 „oczek” awansowała Polska, ale pozwala to i tak zajmować odległe 39. miejsce. Według tego rankingu szczęśliwszymi krajami do życia niż Polska są chociażby Czechy (18.), Litwa (20.), Kostaryka (23.), Urugwaj (28.) czy Panama (38.).

Ranking najszczśliwszych krajów do życia – TOP 20

  1. Finlandia
  2. Dania
  3. Islandia
  4. Izrael
  5. Holandia
  6. Szwecja
  7. Norwegia
  8. Szwajcaria
  9. Luksemburg
  10. Nowa Zelandia
  11. Austria
  12. Australia
  13. Kanada
  14. Irlandia
  15. Stany Zjednoczone
  16. Niemcy
  17. Belgia
  18. Republika Czeska
  19. Wielka Brytania
  20. Litwa

Źródło: worldhappiness.report || Fot. Matthew Hamilton/Unsplash

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca! Jeśli się podobał, prosimy o udostępnienie go na Twoich mediach społecznościowych. Zachęcamy również do polubienia nas na Facebooku i Twitterze!

A jeśli chcesz jeszcze bardziej docenić naszą pracę, możesz postawić nam wirtualną kawę! Będziemy MEGA wdzięczni 🙂 Aby to zrobić, kliknij banner poniżej.

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

TUTAJ TEŻ SIĘ ZAREKLAMUJESZ! ALBO I NAD BANNEREM!

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *