fot. Pixabay

Co roku Polacy muszą złożyć do skarbówki PIT, czyli deklarację podatku dochodowego od osób fizycznych. Choć przepisy wskazują, że standardowo termin upływa z końcem kwietnia, to w tym roku jest trochę inaczej.

Podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT – ang. Personal Income Tax) niejednokrotnie powoduje wielu Polakom problemy. Często zmieniające się przepisy oraz nadmierna biurokracja sprawiają, że coraz częściej korzystamy z pomocy specjalistów zajmujących się księgowością. Dotyczy to nie tylko przedsiębiorców.

Najpowszechniejszym PIT-em jest PIT-37. Dotyczy on osób zatrudnionych na umowie o pracę oraz uzyskujących dochody z tytułu umów zleceń oraz umów o dzieło. Polacy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą używają z kolei PIT-36.

Coraz więcej Polaków używało też w ostatnich latach PIT-28 (ryczałt dla przychodów ewidencjonowanych), PIT-36L (w przypadku opodatkowania podatkiem liniowym) lub PIT-38 (dla dochodów kapitałowych).

Do kiedy PIT?

Złożenie PIT-u w skarbówce jest obowiązkowe. Nowy ład ujednolicił terminy składania deklaracji i od tego roku wszystkie z nich należy złożyć najpóźniej do 30 kwietnia.

Jednak ze względu na to, że 30 kwietnia jest niedziela, zaś 1 maja jest dniem wolnym od pracy, w tym roku termin jest wydłużony do 2 maja.

Kiedy zwrot podatku?

Jeśli suma zaliczek wpłaconych na podatek dochodowy przekroczyła rozliczoną roczną kwotę podatku należnego do zapłacenia, wówczas należy się nam zwrot części podatku. Kiedy jednak można liczyć na napływ pieniędzy? To zależy.

Osoby składające oświadczenia w formie fizycznej mogą czekać nawet trzy miesiące na swój zwrot podatku. W lepszej sytuacji są osoby rozliczające się online. Wówczas Urząd Skarbowy musi rozliczyć PIT-y takich osób i dokonać nadpłaty w ciągu 45 dni.

Kary za niezłożenie deklaracji podatkowej

Warto pamiętać o wykonaniu narzuconego obowiązku złożenia PIT-u, ponieważ za jego niedotrzymanie grożą niemałe kary i poważne konsekwencje. Za niedotrzymanie terminu grozi odpowiedzialność karna skarbowa.

Podatnik podlega wówczas karze do 720 stawek dziennych lub karze pozbawienia wolności albo obu karom łącznie.

dj

e-pity.pl / podatnik.info / pit.pl

fot. pixabay

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *