Szczur. Czy człowiek może z nim współżyć?

Czasami ekolodzy miewają dość dziwne pomysły, ale teraz przeszli już samych siebie. Nie chcą, by tępić w przestrzeni miejskiej szczury. W zamian za to proponują „pokojowe współżycie” z nimi!

We Francji trwają protesty przeciwko reformie emerytalnej. Przyłączyły się do niego służby komunalne. Efekt jest taki, że w Paryżu zalegają tony śmieci na ulicach. A to idealne warunki dla szczurów. Jest ich na Sekwaną coraz więcej i stają się poważnym problemem.

Jak się jednak okazuje, nie dla wszystkich. Stowarzyszenie Paris Animaux Zoopolis (PAZ) widzi w sytuacji, w tym całym syfie i brudzie, pozytywy. I sprzeciwia się tępieniu szczurów. Chcą, by człowiek podzielił się przestrzenią miejską chociażby właśnie za szczurami.

Czy człowiek powinien współżyć ze szczurami?

Dziś przestrzeń miejska jest zarezerwowana wyłącznie dla człowieka. Musimy położyć kres tej antropocentrycznej koncepcji – apelują ekoaktywiści z PAZ, cytowani przez „Le Figaro”.

Polityka separatyzmu prowadzona przez paryski ratusz w stosunku do szczurów, pomiędzy górą (tereny zielone) a dołem (kanały) jest niesprawiedliwa. Jakim prawem pozbawiamy niektóre zwierzęta wszelkiego dostępu do światła dziennego? – dodają. Dodają śmiertelnie poważnie.

Wydawać by się mogło, że to jakieś skrajne stanowisko, ale nic z tych rzeczy. Partia Animalistów wzywa, aby „nie stygmatyzować” szczurów. Że szczury wcale nie są problemem. Ba, są podobno atutem w utrzymaniu higieny w miastach, bo zjadają jakieś tam odpady. I w związku z tym ludzie powinni ze szczurami „pokojowo współżyć”, cokolwiek miało by to znaczyć.

Francuska Narodowa Akademia Medyczna przypomina natomiast, że szczury stanowią zagrożenie dla człowieka.

„Należy pamiętać, że szczur pozostaje zagrożeniem dla zdrowia ludzi z powodu wielu chorób odzwierzęcych, które mogą być przenoszone przez jego egzopasożyty, odchody, ugryzienia i zadrapania. Mocz szczura może zanieczyszczać środowisko leptospirami; szczur jest głównym na świecie rezerwuarem leptospirozy, strasznej choroby dla osób narażonych na nią zawodowo (np. pracownicy kanalizacji)” – głosi komunikat akademii.

Fot. Joshua J. Cotten/Unsplash

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *