Brytyjska broń laserowa DragonFire Fot. X/DstlBrytyjska broń laserowa DragonFire Fot. X/Dstl

Grant Shapps, minister obrony narodowej Wielkiej Brytanii, zasugerował, że Ukraina mogłaby wykorzystać broń laserową, nad którą pracują Brytyjczycy.

Brytyjska zbrojeniówka już od dawna pracuje nad bronią, która nosi nazwę Dragofire, czyli po polsku „Smoczy Ogień”.

Jest to super precyzyjna broń laserowa. Pierwsze testy Brytyjczycy przeprowadzali w listopadzie i grudniu 2023 roku, a następne na początku 2024 roku.

Wyniki mają być ponoć tak dobre, że broń ma się już niedługo znaleźć na brytyjskich okrętach wojennych.

Broń laserowa jest ponoć w stanie „usmażyć” przemieszczający się w powietrzu cel o rozmiarach centymetrowej monety z odległości 1 km.

W ostatnim wywiadzie minister obrony narodowej Zjednoczonego Królestwa stwierdził, że Ukraina mogłaby wykorzystać tę broń do likwidowania rosyjskich dronów.

– Zobaczymy, czy można to jeszcze przyspieszyć, tak aby Ukraińcy mogli dostać ten system w swoje ręce. (…) Przyjechałem, aby przyspieszyć produkcję systemu laserowego DragonFire, gdyż uważam, że biorąc pod uwagę trwające dwa duże konflikty (…), posiadanie broni zdolnej w szczególności do niszczenia dronów może mieć ogromne konsekwencje – powiedział minister, wizytując wojskowe centrum badawcze Porton Down w Salisbury na południu Anglii.

– Nie trzeba wiele wyobraźni, aby zobaczyć, jak tak broń mogłaby pomóc Ukrainie – dodał.

W sieci dostępne są nagrania z testów DragonFire:

SJ

RMF 24 / Dziennik Gazeta Prawna / PAP / FOCUS

Fot. X/Dstl

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *