fot. ilustracyjne / fot. Pixabay

Stratosferyczne Obserwatorium Astronomii Podczerwonej (SOFIA) odnalazło ślady wody na asteroidach. Dotychczas sądzono, że jest to niemożliwe. Odkrycie nie tylko udowadnia, że kosmiczne skały mogą przenosić pierwiastki w układach planetarnych. Odkrycie może pomóc nam w zrozumieniu, skąd na Ziemi znalazło się życie, ale również w przyszłości może pomóc w odnalezieniu potencjalnie nadających się do zamieszkania egzoplanet.

Odkrycia dokonano dzięki danym zgromadzonym przez SOFIA. Obserwatorium wyposażono w teleskop pracujący w zakresie promieniowania podczerwonego.

Dzięki temu udało się po raz pierwszy odkryć obecność wody na asteroidach. Obserwatorium „przeszło na emeryturę” w 2022 roku. Zebrane przez SOFIA dane jednak nadal są analizowane.

SOFIA wcześniej odkryła wodę na księżycu. Miało to miejsce w październiku 2020 roku. Użyto do tego specjalnej kamery na podczerwień wykrywającej sygnatury cząsteczek wody.

Jeśli chodzi o odkrycie wody na asteroidach, chodzi o obiekty Iris i Massalia. Dotychczas sądzono, że asteroidy nie mogą przenosić cząstek wody. Naukowcy byli przekonani, że woda na kosmicznych skałach, w szczególności relatywnie blisko Słońca, po prostu wyparowują pod wpływem słonecznego promieniowania.

Asteroidy w Układzie Słonecznym różnią się składem w zależności od tego, jak przebiega ich orbita. Bliższe Słońca są krzemianowe, pozbawione lodu. Te zaś, które mają bardziej zewnętrzne orbity, są bogatsze w lód.

Badania asteroid oraz ich składu jest dla naukowców bardzo pomocne do lepszego zrozumienia przenoszenia pierwiastków w mgławicy słonecznej. Dotyczy to również okresu przed powstaniem pierwszych planet i asteroid.

– Poznanie schematów natomiast może pomóc w zrozumieniu rozmieszczenia wody w naszym systemie, co później naukowcy przełożą inne systemy planetarne, gdzie znajdują się potencjalnie nadające się do zamieszkania egzoplanety – podkreśla portal „Interia”.

Iris i Massalia, o których mowa, to asteroidy z pasa planetoid znajdującego się pomiędzy Marsem i Jowiszem. Iris ma średnicę 199 km i jest jedną z największych na tym pasie.

Iris okrąża Słońce w 2,39 jednostki astronomicznej. Pełne okrążenie Słońca trwa 3,7 roku. Z Massalią jest podobnie, choć jest mniejszym obiektem o średnicy 135 km.

Wcześniej już analizowano możliwość występowania wody na innych asteroidach, Partenope i Melpomene. Niestety, z powodu zakłóceń nie można było jednoznacznie stwierdzić, że występuje na nich woda.

dj

interia.pl / tymzyjesz.pl

fot. ilustracyjne / fot. Pixabay

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *