fot. ilustracyjne / fot. Pixabay

Astrofizycy przeprowadzili symulację. Wynika z niej, że 2 mln lat temu nasza planeta wraz z najpewniej całym Układem Słonecznym przeszła przez obłok międzygwiazdowy. W efekcie ochłodziło to nasz klimat i wywołało epokę lodowcową.

Około 2 mln lat temu, gdy żyły tygrysy szablozębne, mastodony czy przodkowie ludzi, klimat gwałtownie się schłodził. Następowały kolejne epoki lodowcowe, zaś sytuacja uspokoiła się zaledwie 12 tys. lat temu.

Nie wiadomo na pewno, co było przyczyną zmian klimatycznych 2 mln lat temu. Istnieje wiele hipotez.

Wiele odnosi się do ruchów tektonicznych Ziemi. Inne do kąta nachylenia osi naszej planety. Inne mówią o erupcjach wulkanu czy też o aktywności Słońca.

Tymczasem astrofizyk z Boston University Merav Opher uważa, że zmiany zaszły z powodu pozaziemskiego. Chodzi o zmianę położenia Słońca w galaktyce.

Praca na ten temat pojawiła się w „Nature Astronomy”. Zespół Opher wskazuje, że 2 mln lat temu Układ Słoneczny wpadł w obłok międzygwiazdowy.

Najpewniej reagował on z wiatrami słonecznymi. To zaś mogło zmienić klimat na Ziemi.

W kosmosie nie istnieje bezruch. Ziemia krąży wokół Słońca z prędkością około 30 km/s. Słońce z całym Układem Słonecznym krąży z kolei wokół centrum Drogi Mlecznej z prędkością około 200 km/s.

„Pasami bezpieczeństwa” w tej podróży jest heliosfera. To „bańka” wokół Słońca, w której znajdują się jego planety.

Stworzone są z naładowanego wiatru słonecznego. W „bańce” tej ciśnienie wiatru słonecznego jest większe od ciśnienia wiatrów galaktycznych.

Zdaniem zespołu badaczy kierowanego przez Meravę Opher, 2 mln lat temu Ziemia znalazła się w układzie ogromnych, gęstych i bardzo zimnych międzygwiezdnych obłoków. Najpewniej był to układ Local Ribbon of Cold Clouds.

Najpewniej zderzył się on z naszą heliosferą. W efekcie ta została naruszona, a temperatura na Ziemi drastycznie zmalała, wywołując zmiany klimatyczne.

Nie jest to jednak twardy dowód na to, dlaczego zmienił się klimat na Ziemi. Zespół badaczki zamierza obecnie przebadać okres około 7 milionów lat wstecz.

dj

national-geographic.pl

fot. ilustracyjne / fot. Pixabay

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca! Jeśli się podobał, prosimy o udostępnienie go na Twoich mediach społecznościowych. Zachęcamy również do polubienia nas na Facebooku i Twitterze!

A jeśli chcesz jeszcze bardziej docenić naszą pracę, możesz postawić nam wirtualną kawę! Będziemy MEGA wdzięczni 🙂 Aby to zrobić, kliknij banner poniżej.

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

TUTAJ TEŻ SIĘ ZAREKLAMUJESZ! ALBO I NAD BANNEREM!

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *