Pixabay

Proces starzenia dotyka każdego z nas i przebiega nieubłagalnie. Niemniej istnieją sposoby na jego spowolnienie. Jednym z nich jest wydłużenie telomerów.

Telomery to nic innego jak fragmenty DNA, które nie odpowiadają za kodowanie informacji genetycznej. Ich zadaniem jest zapewnienie ochrony chromosomom.

Telomery ulegają skracaniu wskutek podziału komórek oraz replikacji DNA. To z kolei przyspiesza naturalny proces starzenia organizmu.

Warto również zwrócić uwagę na następującą kwestię. Im krótsze są telomery, tym większe jest ryzyko wystąpienia niektórych chorób, np. zwłóknienia płuc.

Nie bez znaczenia jest również płeć. Okazuje się bowiem, że dłuższe telomery występują zazwyczaj u kobiet.

Istnieją jednak sposoby na to, aby wydłużyć telomery. Okazuje się, że nie jest to tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać.

Przede wszystkim należy zadbać o dietę bogatą w kwasy omega-3. Na naszym talerzu często powinny więc gościć ryby i owoce morza – sardynki, łosoś, anchois, makrela, halibut, ostrygi, małże, czy też kraby. Ponadto korzystnie na telomery wpływają również warzywa – szpinak, rukola, czosnek, ogórek, kalafior, bakłażan, pieczarki, por, buraki, ziemniaki, pomidory, jarmuż, a także owoce takie jak winogrona, pomarańcze, melony, oliwki, morele i granaty.

Nie należy zapominać o produktach mlecznych. Jogurty, twaróg czy różnego rodzaju sery także korzystnie wpływają na telomery.

Kolejną kwestią jest zadbanie o odpowiednią jakość snu, ograniczenie stresu i regularne ćwiczenia fizyczne. Nie od dziś bowiem wiadomo, że ruch to zdrowie.

Mając na uwadze powyższe zalecenia, nie pozostaje nam nic innego, jak życzyć sobie jak najdłuższych telomerów. Zapamiętajcie to! 

PS

onet.pl / tymzyjesz.pl

Foto ilustracyjne: Pixabay

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *