Pixabay

Piwo to ulubiony napój milionów ludzi na całym świecie. Ostatnio naukowcy odkryli, jak linalol wpływa na smak złocistego trunku.

Linalol to związek chemiczny o kwiatowo-cytrusowym aromacie. Naukowcy z Instytutu Biologii Systemów Żywnościowych Leibniza na Uniwersytecie Technicznym w Monachium przebadali tę substancję w kontekście jej wpływu na smak piwa.

Badania te skoncentrowane były na dwóch wariantach molekularnych linalolu występujących w chmielu i piwie – enancjomerach (R) i (S)-linalolu. Związki te tę samą liczbę i rodzaj atomów, jednakże różnią się budową przestrzenną.

Przez długie lata uważano, że (R)-linalol silniej wpływa na smak piwa niż (S)-linalol. Potwierdzenie tej tezy nie było jednak możliwe ze względu na brak odpowiednich danych.

Badacze zoptymalizowali metodę preparatywną do izolacji enancjomerycznie czystego (S)-linalolu. W ten sposób możliwe stało się sprawdzenie stężeń progowych obu wariantów zapachu w wodzie i piwie niegazowanym.

Przeprowadzone testy wykazały, że progowe stężenie zapachu (R)-linalolu wynosiło 0,82 mikrograma na kilogram w wodzie i 6,5 mikrograma na kilogram w niechmielonym piwie. Z kolei w przypadku (S)-linalolu było to odpowiednio 8,3 mikrograma na kilogram w wodzie i 53 mikrogramy na kilogram w piwie niechmielonym.

Z badań wynika, że (R)-linalol wytwarza silniejszy zapach. Różnica ta jest od 7 do 10 razy większa, niż ma to miejsce w przypadku (S)-linalolu.

Nasze wyniki potwierdzają założenie, że (R)-linalol ma silniejszy zapach. Jednakże obalają one również poprzednie przekonanie o 80-krotnie większej różnicy progowych stężeń zapachu tych dwóch enancjomerów. Okazuje się, że różnica jest tylko ośmiokrotna do dziesięciokrotna – powiedział Martin Steinhaus z Instytutu Leibnitza.

Co z tego wynika w praktyce? Otóż firmy z branży piwowarskiej mogą teraz lepiej przygotowywać swoje receptury, co będzie miało wpływ na smak złocistego trunku.

Proces produkcji piwa jest bardzo złożony. Nowe odkrycie pozwoli ulepszyć go, co z kolei powinno znaleźć przełożenie na smak napoju.

PS

zmianynaziemi.pl / tymzyjesz.pl

Foto ilustracyjne: Pixabay

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca! Jeśli się podobał, prosimy o udostępnienie go na Twoich mediach społecznościowych. Zachęcamy również do polubienia nas na Facebooku i Twitterze!

A jeśli chcesz jeszcze bardziej docenić naszą pracę, możesz postawić nam wirtualną kawę! Będziemy MEGA wdzięczni 🙂 Aby to zrobić, kliknij banner poniżej.

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

TUTAJ TEŻ SIĘ ZAREKLAMUJESZ! ALBO I NAD BANNEREM!

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *