Bella Ramsey, Pedro Pascal HBO The Last of Us Season 1 - Episode 3Bella Ramsey, Pedro Pascal HBO The Last of Us Season 1 - Episode 3

Grzybicze zapalenie opon mózgowych to w ostatnim czasie coraz większy problem Amerykanów. USA wystąpiły nawet do WHO, by ogłosić stan zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym.

Amerykanie potwierdzili do tej pory 2 przypadki śmiertelne i 17 przypadków zachorowań na grzybicze zapalenie opon mózgowych.

Eksperci twierdzą jednak, że w sumie zakażonych może być nawet ponad 221 osób.

Liczba ta nie jest przypadkowa – na tyle oszacowano liczbę potencjalnie zakażonych klientów dwóch klinik medycyny estetycznej w Meksyku, która ma być źródłem nowej epidemii.

Grzybicze zapalenie opon mózgowych w USA

Obie kliniki zamknięto, a Waszyngton i Meksyk podjęły współpracę, by wyjaśnić tę niepokojącą sprawę.

Oba państwa wystosowały wniosek do Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) o uznanie tej sytuacji za „stan zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym”.

Amerykanie i Meksykanie przekonują, że „stanowi zagrożenia dla zdrowia ludzi z Meksyku, USA, Kanady i Kolumbii”, a decyzja WHO pozwoli na „przyspieszenie międzynarodowej współpracy, finansowania i rozwój leczenia”.

Jak doszło do fali zakażeń? Najprawdopodobniej podczas podawania znieczulenia zewnątrzoponowego dochodziło do zakażenia pacjentów niebezpiecznymi grzybami – drożdżakami.

Grzybicze zapalenie opon mózgowych – objawy

CDC informuje, że „grzybicze zapalenie opon mózgowych może rozwinąć się po tym, jak infekcja grzybicza rozprzestrzeni się z innego miejsca w ciele do mózgu lub rdzenia kręgowego”.

Objawy grzybiczego zapalenia opon mózgowych to:

  • gorączka,
  • ból głowy,
  • sztywność karku
  • wymioty,
  • światłowstręt,
  • dezorientacja.

WHO ostrzegało świat przed grzybami

Niedawno dyrektor generalny WHO, Tedros Adhanom Ghebreyesus, ostrzegał przed możliwym zagrożeniem ze strony grzybów:

„Patogeny grzybicze stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego, ponieważ stają się coraz bardziej powszechne i oporne na leczenie, a obecnie dostępne są tylko cztery klasy leków przeciwgrzybiczych” – pisał na Twitterze.

Atak grzybów w Polsce

Czy w Polsce także mamy do czynienia z częstszymi przypadkami zakażeń grzybiczych? Dr Honorata Kubisiak-Rzepczyk z Pracowni Mikologii Lekarskiej Katedry i Zakładu Dermatologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu w rozmowie z portalem ABC Zdrowie twierdzi, że tak.

– Rzeczywiście coraz częściej identyfikujemy grzyby, które do tej pory były raportowane sporadycznie. O ile gatunek Aspergillus fumigatus rozpoznajemy najczęściej, to u pacjentów z aspergilozą płucną obserwujemy rzadkie gatunki grzybów, m.in. Aspergillus flavus, Aspergillus niger, Aspergillus clavatus – mówi ekspertka.

Czy to oznacza, że grozi nam epidemia taka, jak w serialu The Last of Us? Eksperci uspokajają, mówiąc, że grzyby nie działają w taki sposób, jak pokazano w serialu i nie przenoszą się z człowieka na człowieka.

Istnieją jednak grzyby-pasożyty, która mogą zawładnąć ciałem żywiciela. Pisaliśmy o tym:

SJ

ABC Zdrowie

Fot. The Last of Us / HBO

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *