Pixabay

Naukowcy z międzynarodowej grupy przeprowadzili badania dotyczące terapii stwardnienia rozsianego. Okazało się, że chorobę można leczyć za pomocą komórek macierzystych.

Wiele osób zmaga się z podstępną chorobą, jaką jest stwardnienie rozsiane. Powoduje ono przewlekły stan zapalny i prowadzi do uszkodzenia komórek nerwowych.

Niektórzy lekarze od dawna uważają, że chorobę tę można leczyć za pomocą komórek macierzystych. Wcześniej prowadzono już badania w tym zakresie na myszach.

Ostatnio naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge, Uniwersytetu Mediolańskiego Bicocca i Szpitala Casa Sollievo della Sofferenza przeprowadzili podobne badania na ludziach. Zastosowali oni terapię polegającą na „przeprogramowaniu” komórek macierzystych organizmu.

W testach wzięli udział ochotnicy z USA, Włoch i Szwajcarii, łącznie 15 osób. Większość z nich była w zaawansowanym stadium choroby, która wymusiła konieczność poruszania się na wózku inwalidzkim.

Naukowcy pobrali komórki macierzyste pochodzące z tkanki mózgu przekazanego do badań poronionego płodu. Zaznaczyli jednak, że w przyszłości powinna pojawić się możliwość pobierania komórek od samych chorych.

Komórki wstrzyknięto do mózgów pacjentów po wcześniejszej modyfikacji, która miała na celu ich przekształcenie w makrofagi. Po roku okazało się, że żadna z osób nie odczuwała rozwoju choroby ani jej skutków, a także nawrotu.

To nie jeszcze nie koniec. Otóż naukowcy zauważyli, że zaprogramowane komórki macierzyste chronią organizm przed dalszym uszkodzeniem.

Wyniki te pokazują, że specjalne komórki macierzyste wstrzyknięte do mózgu były bezpieczne i dobrze tolerowane przez osoby z wtórnie postępującym stwardnieniem rozsianym. Sugerują one również, że takie podejście do leczenia może nawet ustabilizować postęp niepełnosprawności. Od pewnego czasu wiemy, że ta metoda może pomóc chronić mózg przed postępem stwardnienia rozsianego. To bardzo małe badanie na wczesnym etapie i potrzebujemy dalszych badań klinicznych, aby dowiedzieć się, czy to leczenie ma korzystny wpływ na chorobę. Jest to jednak zachęcający krok w kierunku nowego sposobu leczenia niektórych osób ze stwardnieniem rozsianym – mówi Caitlin Astbury, kierownik ds. komunikacji badawczej organizacji MS Society.

Szacuje się, że ze stwardnieniem rozsianym zmaga się na całym świecie ok. 2,8 mln ludzi. W Polsce jest to ok. 46 tys. osób.

PS

interia.pl / tymzyjesz.pl

Foto ilustracyjne: Pixabay

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *