Pixabay

Żurawina często stanowi dodatek do indyka na Święto Dziękczynienia. Owoc ten ma jednak długą historię, a dziś okazuje się, że jest niezwykle zdrowy.

Już rdzenni mieszkańcy Ameryki Północnej zajadali się żurawiną. Spożywali ją w różnej postaci, m.in. jako składnik sosów oraz dodatek do wypieków.

W 1816 r. rozpoczęto uprawę żurawiny. Wówczas to Henry Hall, weteran wojny o niepodległość, dokonał ciekawego odkrycia. Zauważył on, że wypełnianie torfowisk żurawinowych piaskiem sprzyja wzrostowi winorośli.

Pierwsze uprawy założono na północno-wschodnim obszarze USA. Obecnie główny producentem żurawiny w Stanach Zjednoczonych jest Wisconsin. Uprawia się ją również w Massachusetts, Oregonie i New Jersey, a także w Kanadzie.

Warto dodać, że kwiaty żurawiny są hermafrodytami, czyli mają zarówno części męskie, jak i żeńskie, co umożliwia im samozapylenie. Co ciekawe, kwiaty tej rośliny przypominają ptasie dzioby.

Obecnie żurawina jest jednym z najpopularniejszych dodatków do indyka w krajach anglosaskich. Często jest podawana w formie soku lub sosu.

Smak żurawiny nie każdemu przypadnie do gustu. Jest on bowiem cierpki i kwaśny, aczkolwiek walory te są cenione przez smakoszy.

Owoce te mają nie tylko znaczenie kulinarne. Mianowicie wykazują właściwości prozdrowotne.

Żurawina jest bogata w przeciwutleniacze i witaminę C. Ponadto wspomaga pracę serca, dróg moczowych i systemu odpornościowego.

Z całą pewnością żurawina zasługuje na miano superfood. Warto więc włączyć ją do swojego jadłospisu.

PS

zmianynaziemi.pl / tymzyjesz.pl

Foto ilustracyjne: Pixabay

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca! Jeśli się podobał, prosimy o udostępnienie go na Twoich mediach społecznościowych. Zachęcamy również do polubienia nas na Facebooku i Twitterze!

A jeśli chcesz jeszcze bardziej docenić naszą pracę, możesz postawić nam wirtualną kawę! Będziemy MEGA wdzięczni 🙂 Aby to zrobić, kliknij banner poniżej.

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

TUTAJ TEŻ SIĘ ZAREKLAMUJESZ! ALBO I NAD BANNEREM!

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *