Łuszczyca Źródło: YouTube

Covid-19 to wciąż nowa choroba, więc nie wiadomo jakie dokładnie powikłania powoduje. Eksperci podejrzewają, że z zakażeniem koronawirusem może wiązać się kolejna choroba.

Naukowcy wciąż odkrywają nowe powikłania, które może powodować Covid-19. Eksperci z Centrum Leczenia Łuszczycy i Fototerapii w Pensylwanii (Psoriasis and Phototherapy Treatment Center University of Pennsylvania) odkryli w ostatnim czasie, że zakażenie koronawirusem może powodować poważną chorobę skóry.

Covid-19. Naukowcy odkryli nowe powikłania

Pensylwańscy badacze odkryli, że Covid-19 może być odpowiedzialny za nieodkryte wcześniej powikłania. Okazuje się, że u części ozdrowieńców rozwija się łuszczyca w dwóch formach – kropelkowej i krostkowej.

Łuszczyca kropelkowa, to choroba, która objawia się pojawieniem na skórze małych, różowych lub czerwonych grudek, rozsianych zwykle na nogach, rękach lub tułowiu.

Łuszczyca w formie krostkowej z kolei jest rzadszą, a jednocześnie jedną z najcięższych odmian tej choroby i może prowadzić nawet do śmierci pacjenta. Objawia się ona suchością i łuszczeniem się skóry, na której pojawiają się krostki wypełnione ropą.

Covid-19. Skąd nowe powikłania?

Jak to możliwe, że zakażenie koronawirusem może prowadzić do pojawienia się łuszczycy? Na pierwszy rzut oka te choroby niewiele łączy.

Okazuje się jednak, że jeśli stan zapalny po covidzie utrzymuje się dłużej niż powinien, to może to prowadzić do łuszczycy.

Łuszczyca jest chorobą ogólnoustrojową, więc stan zapalny podczas jej przebiegu może pojawić się w różnych miejscach w organizmie, a nie tylko tak, gdzie choroba się objawia.

SJ

Wprost Zdrowie

Fot. YouTube

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *