fot. ilustracyjne / fot. YT / INDEX Holding

Dyrektor Generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Ghebreyesus podczas Światowego Szczytu Rządowego w Dubaju ostrzegł przywódców państw przed nową „chorobą X”. Jego zdaniem nie powinniśmy pytać czy, tylko kiedy wystąpi kolejna wielka epidemia. Dodał, że wtedy czekają nas wyzwania jak podczas pandemii Covid-19.

Coraz więcej problemów mają przed sobą światowi przywódcy. W mediach czytamy, że są to przede wszystkim kolejne konflikty zbrojne oraz zmiany klimatu.

Tymczasem szef WHO Tedros Ghebreyesus zwrócił uwagę na możliwą pandemię „choroby X”, która jego zdaniem na pewno prędzej czy później się pojawi. Choć ostrzeżenie wypowiedział już parę dni temu – podczas Światowego Szczytu Rządowego, który odbył się w Dubaju w dniach 12-14 lutego – to nie zwrócił wielkiej uwagi.

Ghebreyesus jest przekonany, że nie jest kwestią „czy” lecz „kiedy” pojawi się kolejna pandemia, na którą społeczność międzynarodowa nie jest przygotowana.

– W obecnej sytuacji świat nie jest przygotowany na kolejną chorobę X i kolejną pandemię. Gdyby zdarzyło się to jutro, świat stanąłby w obliczu wielu takich samych problemów, z jakimi mieliśmy do czynienia w przypadku COVID-19 – powiedział Ghebreyesus cytowany przez breitbart.com.

Dodał, że należy jak najszybciej uzgodnić globalny traktat antypandemiczny. Zdaniem szefa WHO „poczyniono pewne postępy, takie jak poprawa nadzoru, fundusz pandemiczny, budowanie zdolności w zakresie produkcji szczepionek…to świat nie jest przygotowany na pandemię”.

Dalej przekonywał, że jeśli nie wyciągniemy wniosków z pandemii koronawirusa, „słono za to zapłacimy” następnym razem.

– Będzie następny raz – zapewnił Tedros Ghebreyesus i dodał, że „możemy być tego pewni”.

Termin „choroba X” oznacza nieznanego obecnie wirusa, który wywoła kolejną pandemię na świecie. Zdaniem szefa WHO, może być to wirus grypy, nowy koronawirus albo nieznany jeszcze patogen.

dj

o2.pl

fot. ilustracyjne / fot. YT / INDEX Holding

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *