Mózgi kobiet i mężczyzn różnią się na tyle, że można mówić o dymorfizmie płciowym tego narządu. Czym różni się mózg kobiety od mózgu mężczyzny i jak to się przekłada na zachowanie, zdolności i rozumienie świata?
Macie czasem wrażenie, że Wasz partner lub partnerka patrzą na świat w dziwny i niezrozumiały dla Was sposób? Albo dziwicie się, że coś, co dla Was jest bardzo proste, jemu lub jej sprawia ogromne trudności? Może Wam się czasem wydawać, że on/ona robi coś na opak ze złośliwości. Za dużą część takich przypadków odpowiada fakt, że kobiety i mężczyźni mają bardzo różne mózgi. Za tym zaś idzie wiele dzielących nas różnic.
Czym różnią się mózgi kobiet i mężczyzn? Wielkością
Mózgi mężczyzn są średnio o 10 proc. większe od mózgów kobiet i zawierają 7 razy więcej istoty szarej, która odpowiada m.in. za inteligencję, zdolność logicznego myślenia, czy takie zdolności jak pisanie, czytanie, odbieranie informacji z zewnątrz, kontrolowanie ruchów ciała, kojarzenie faktów, czy kształtowanie procesów myślenia, podejmowanie akcji i uwarunkowanie rozumienia słów słyszanych.
Nie oznacza to wcale, że kobiety są „głupsze” od mężczyzn. Choć statystycznie mózg kobiety ma 85-90 proc. objętości mózgu mężczyzny, to nie oznacza, że ma on mniej komórek nerwowych – są one po prostu gęściej usiane. Choć mózg mężczyzny zawiera więcej masy szarej, to mózg kobiety zawiera dziesięć razy więcej masy białej, która odpowiada m.in. za uczenie się, a jej rozwój koreluje z poziomem IQ w wieku 5-18 lat.
Warto tu także nadmienić, że z wiekiem różnice objętości kobiecego i męskiego mózgu się zacierają, ponieważ mózgi mężczyzn z wiekiem kurczą się szybciej niż mózgi kobiet.
Kobiece mózgi mają więcej połączeń między prawą i lewą półkulą, natomiast męskie – między przednią a tylną.
U kobiet większą objętość mają ciało modzelowate i hipokamp, które odpowiadają za pamięć epizodyczną i emocje.
Męskie mózgi z kolei mają większe ciało migdałowate, które odpowiada za reakcje emocjonalną – na przykład w sytuacji stresowej lub w sytuacji zagrożenia.
W kobiecym mózgu istnieje więcej ośrodków, które są odpowiedzialne za podejmowanie decyzji, ale w męskim mózgu istnieje więcej „dróg” łączących te ośrodki.
Różnic fizycznych jest jeszcze wiele i to naprawdę wyjątkowe, że będąc jednym gatunkiem, mamy tak różne mózgi.
Różnica w działaniu mózgu kobiety i mężczyzny
Tak ogromne różnice muszą oczywiście wpływać na to, że kobiety i mężczyźni działają zupełnie inaczej. Czym się różnimy?
Kobiety są bardziej empatyczne. Łatwiej czytają emocje i potrafią przewidywać reakcje. Mężczyźni nie mają „wgranej” takiej funkcji. Dlatego kobiety potrafią w łatwy sposób odgadnąć, że ich partner jest zły lub smutny, podczas gdy mężczyzna może w ogóle nie zrozumieć emocji kobiety, nawet jeśli ta stara mu się wysyłać wyraźne sygnały. I znów: nie świadczy to o „głupocie” mężczyzn. Po prostu nie „wbudowano” im takich opcji.
Mężczyźni lepiej reagują na stres i zagrożenia. Podczas gdy kobietę stres najczęściej obezwładnia, mężczyznę motywuje do działania. Łatwo pokazać to na przykładzie egzaminów: mężczyzna mogąc wybierać, będzie chciał odpowiadać ustnie, bo widownia zmotywuje go do działania; kobieta z kolei będzie wolała odpowiedź pisemną, żeby móc spokojnie przypomnieć sobie to, czego się nauczyła.
Kto jest mądrzejszy? Kobieta czy mężczyzna?
To przewrotne pytanie, na które nie da się odpowiedzieć. Bo odpowiedź zawsze będzie brzmiała: to zależy, w jakiej dziedzinie. A w czym panowie są lepsi od pań, a panie od panów? Najłatwiej wymienić to w punktach.
Kobiety:
- mają lepszy słuch oraz pamięć wzrokową;
- łatwiej posługują się słownictwem konwencjonalnym;
- przejawiają większą empatię i mają bardziej rozwiniętą inteligencję emocjonalną;
- mają lepszą intuicję, czyli łatwiej dostrzegają zmiany w otoczeniu i potrafią oprzeć na nich swoje decyzje;
- są bardziej odporne na uzależnienia;
- zapamiętują więcej informacji przypadkowych;
- łatwiej zapamiętują zdarzenia z przeszłości;
- są dokładniejsze;
- łatwiej rozwiązują problemy praktyczne.
Mężczyźni:
- lepiej radzą sobie ze stresem i sytuacjami zagrożenia;
- lepiej radzą sobie podczas rywalizacji;
- łatwiej posługują się swobodnym słownictwem;
- mają lepszą koordynację ruchów;
- łatwiej zapamiętują znaczące informacje;
- mają lepszą orientację przestrzenną;
- mają lepszą orientację w terenie;
- łatwiej przychodzi im wiara we własne możliwości;
- łatwiej przychodzi im myślenie teoretyczne, abstrakcyjne i ogólne;
- lepiej radzą sobie z myśleniem strategicznym.
Oczywiście naturalne predyspozycje to nie wszystko. Kobieta, która od dziecka musi sama podróżować komunikacją miejską i egzystować w dużym mieście, będzie miała zapewne lepszą orientację w terenie niż mężczyzna, który całe życie spędził na wsi, w której jest jedna prosta droga i pięć chałup. Gdyby jednak ten sam mężczyzna wychowywał się w takich warunkach, co ta kobieta, to pewnie orientacja w terenie przychodziłaby mu łatwiej. Środowisko, w którym żyjemy i kultura także mają wpływ na to, jak działamy.
Kobiety żyją w świecie osób, a mężczyźni w świecie przedmiotów
Kolejną ciekawą prawidłowością wynikającą z różnic pomiędzy mózgami kobiet i mężczyzn jest sposób odbierania świata. Kobiety funkcjonują w „świecie osób”, a mężczyźni w „świecie rzeczy”. Co to oznacza? Małe dziewczynki bardzo uważnie przyglądają się twarzom swoich mam i w ten sposób uczą się emocji. Mali chłopcy trzymani na rękach wolą się rozglądać i przyglądać różnym rzeczom, które znajdują się w danym pomieszczeniu.
Noworodek-dziewczynka ma 400 proc. większą zdolność do utrzymywania kontaktu wzrokowego niż noworodek-chłopiec. Z wiekiem ta wartość… rośnie.
Jak to się przejawia w życiu dorosłym? Patrząc chociażby na kwestię kariery zawodowej: mężczyzna chce wykonywać zadania i zostawać za nie nagradzanym, zdobyć kolejne tytuły i piąć się po szczeblach kariery, a gdy zostaje umieszczony w zespole, to zaczyna konkurować. Ludzki samiec ma także skłonność do kolekcjonowania trofeów: pieniędzy, samochodów, domów i… kobiet. Kobieta woli z kolei dokładniej wykonywać swoje zadania i skupia się na pracy zespołowej. Kobiety wolą nagradzać się przeżyciami, co oznacza, że mężczyzna będzie wolał w nagrodę za trud kupić sobie np. samochód, a kobieta wybierze np. wakacje za granicą.
Kobiety i mężczyźni nie są wrogami
Mózgi kobiet i mężczyzn różnią się tak bardzo, że trudno uwierzyć, iż jesteśmy jednym gatunkiem. W ostatnich latach można mieć wrażenie, że te różnice stały się jeszcze bardziej zauważalne i mamy do czynienia z wojną męsko-kobiecą.
Naukowcy przestrzegają jednak przed takim patrzeniem na sprawę. Różnice między kobietami i mężczyznami nie powinny prowadzić do konfliktów.
– Z ewolucyjnego punktu widzenia jesteśmy tak samo ważni, i kobiety i mężczyźni. Uczmy się od siebie i czerpmy z wzajemnej odmienności inspirację. Wbrew pozorom nasze mózgi świetnie się uzupełniają. Tak, nie są równe, ale są równowartościowe – mówi ekspertka dr Maja Polikowska-Herman.
SJ
Journal of Alzheimers Disease, PAP, Medonet.pl, poradnikzdrowie.pl, medme.pl, Puls Medycyny , poradnia.pl, naukotolubie.pl,
Fot. Pexels
- Niebywałe! Projekt Majestic 12 ujawnia prawdę o UFO?! - 09/12/2023
- Tego jeszcze nie było! Gęsi pilnują więźniów - 09/12/2023
- Znamy Człowieka Roku 2023! To znana piosenkarka - 09/12/2023