Zdjęcie ilustracyjne. / foto: PixabayZdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay

Zbliża się lato, a pogoda sprzyja spędzaniu czasu na dworze. W przydomowych ogródkach pojawiają się m.in. trampoliny. Wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy, że dla ich dzieci mogą one okazać się poważnym zagrożeniem. Lekarze przestrzegają przed pewnym rodzajem aktywności z wykorzystaniem tych urządzeń.

Dzieci lubią bawić się na trampolinach, zwłaszcza, gdy pogoda sprzyja. Jednak w ostatnim czasie media społecznościowe opanował śmiertelnie niebezpieczny trend. Medycy są przerażeni i biją na alarm.

O co chodzi? Dzieci oraz nierozsądni opiekunowie naśladują trendy obecne w social mediach. Ostatnio popularne stało się polewanie powierzchni trampolin wodą z mydłem lub płynem do naczyń. W ten sposób ma powstać „ślizgawka”. Nie róbcie tego w domu. Taka zabawa może zakończyć się tragicznie.

Zabawa na trampolinie może dawać wiele radości nie tylko najmłodszym, lecz także starszym. Pod warunkiem jednak, że zachowane zostaną podstawowe zasady bezpieczeństwa i zdrowy rozsądek.

Dla dzieci trampoliny mogą okazać się doskonałym sposobem na rozładowanie energii, czy poprawienie kondycji ruchowej. Poza wszystkim z dużym prawdopodobieństwem sprawi im to po prostu frajdę. Jednak, aby beztroska zabawa nie przerodziła się w tragedię, o bezpieczeństwo muszą zadbać rodzice lub opiekunowie. O groźny wypadek bowiem nietrudno.

Ratownicy medyczni i lekarze na co dzień stykają się ze skutkami, często poważnymi, nieuwagi podczas zabawy na trampolinie. Jak podkreślają, nieumiejętnie wykonywane przez dzieci sztuczki – takie jak salta czy fikołki – mogą prowadzić do rozmaitych kontuzji. Wiele z nich to groźne lub przewlekłe przypadłości – złamania, urazy, zwichnięcia, skręcenia i stłuczenia.

Medycy biją na alarm, że takie wypadki zdarzają się coraz częściej. Na TikToku pojawiają się bowiem, bijące rekordy popularności, wyzwania. Co przeraża najbardziej, to fakt, że sami rodzice przygotowują swoim dzieciom niebezpieczne pułapki.

W ostatnim czasie jedna z popularnych na TikToku mam opowiedziała, jak przygotowuje „ślizgawkę” swoim dzieciom. Kobieta wylewa na gumową powierzchnię trampoliny wodę z mydłem lub płynem do naczyń. Ona nazywa to „letnim lodowiskiem” – medycy zaś „trampoliną śmierci”.

Na kobietę wylała się fala krytyki, a filmik szybko zniknął z sieci. Internauci byli przerażeni brakiem wyobraźni dorosłej osoby. Medycy i lekarze zaś biją na alarm.

Jak podkreślają eksperci, taka „zabawa” to gotowy przepis na tragedię. Trampoliny same w sobie bowiem bywają groźne, nawet jeśli są użytkowane we właściwy sposób – i odpowiedzialnie. Tymczasem śliska powierzchnia – z wodą i mydłem lub płynem do naczyń – powoduje, że jeszcze łatwiej stracić równowagę. Medycy apelują do rodziców, by zachowali rozsądek i pod żadnym pozorem nie fundowali swoim dzieciom takich „atrakcji”.

– W ten sposób urozmaicisz dzieciom lato? Cóż, jeśli uważasz, że pobyt w szpitalu to coś, na co czekacie… – skwitował ratownik medyczny.

mx

RadioZET

Foto: Pixabay

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *