Nowym nałogiem, w który popadają Polacy, jest zażywanie tabletek nasennych. Od czasu pandemii część polskich obywateli ma problemy ze snem.

Aż 34 proc. polskich obywateli ma problemy ze snem od czasu pandemii i lockdownów. Bezsenność jest niebezpiecznym schorzeniem, które prowadzi do depresji i myśli samobójczych. Naukowcy twierdzą, że bezsenność może mieć także wpływ na występowanie w późniejszym wieku takich chorób, jak np Alzheimer lub choroba Parkinsona.

– [Bezsenność] Jest to jeden z podstawowych problemów, z którym pacjenci się do nas zwracają. Zaburzenia snu prawie nigdy nie są izolowanym problemem, zwykle są objawem jakiegoś głębszego stanu, czy to depresji, czy problemów nerwicowych, osobowościowych, sytuacyjnych – mówi psychiatra dr Maciej Matuszczyk z Centrum Zdrowia Psychicznego w Tychach w rozmowie z portalem ABC Zdrowie.

Dorosły człowiek powinien spać przynajmniej 7 godzin na dobę. Długotrwałe niedobory snu mogą prowadzić do wielu różnych problemów ze zdrowiem fizycznym i psychicznym.

Polacy mają nowy nałóg

Od czasów lockdownów Polacy mają coraz większe problemy ze snem. Niestety – leczą to bardzo często lekami.

– Trend wzrostowy, jeśli chodzi o sprzedaż leków nasennych, zauważyliśmy w trakcie pandemii i aktualnie utrzymuje się on na podobnym poziomie. Z danych Ogólnopolskiego Systemu Ochrony Zdrowia wynika, że w 2022 r. pacjenci kupili w aptekach ok. 28,89 mln opakowań leków uspokajających i nasennych podkreśla Angelika Talar-Śpionek, farmaceutka z portalu gdziepolek.pl.

– Mogę przypuszczać na podstawie skokowego wzrostu sprzedaży leków uspokajających i nasennych na początku pandemii, który nadal się utrzymuję na podobnym poziomie, że prawdopodobnie duża grupa osób, która zapoczątkowała stosowanie tych preparatów trzy lata temu, nadal z nich korzysta zauważa dr n. med. Justyna Holka-Pokorska, specjalista psychiatra, seksuolog, specjalista, psychoterapeuta.

Na własną rękę

Leków tych Polacy bardzo często używają bez konsultacji z lekarzem, po zakupie recepty w Internecie.

Tymczasem lekarstwa na bezsenność są silnie uzależniające. Nie różnią się w tej kwestii od innych narkotyków. Eksperci obawiają się, że obecnie wielu Polaków popadło w takie uzależnienie.

SJ

ABC Zdrowie

Fot. Pixabay

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca! Jeśli się podobał, prosimy o udostępnienie go na Twoich mediach społecznościowych. Zachęcamy również do polubienia nas na Facebooku i Twitterze!

A jeśli chcesz jeszcze bardziej docenić naszą pracę, możesz postawić nam wirtualną kawę! Będziemy MEGA wdzięczni 🙂 Aby to zrobić, kliknij banner poniżej.

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

TUTAJ TEŻ SIĘ ZAREKLAMUJESZ! ALBO I NAD BANNEREM!

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *