Dobrze zbudowany blondyn i niebieskie oczy – to był ideał w hitlerowskich Niemczech. Zapewne w obliczu najnowszych badań ideologia ta ulegałby dzisiaj zmianie. Okazuje się bowiem, że osoby o jasnej cerze i niebieskich oczach mają jednego wspólnego przodka z terenów dzisiejszego Afganistanu.

Niebieskie oczy to rzadkość

Jasna karnacja i niebieskie oczy w skali świata to zdecydowana mniejszość. Według różnych szacunków, takie cechy występują jedynie od 1 do 8 proc. ludzi na świecie.

Zdecydowana większość ludzi ma brązowe oczy. Niebieskie oczy można spotkać głównie wśród mieszkańców Kanady, USA i okolicach Morza Bałtyckiego. Jednak źródło tego koloru u człowieka wcale nie znajduje się w Europie.

Badacze z Uniwersytetu w Kopenhadze przeprowadzili badania, z których wynika, że osoby z niebieskimi oczami mają jednego wspólnego przodka. Pochodził on z terenów dzisiejszego Afganistanu.

800 badanych

Zdaniem prof. Hansa Eiberga z Uniwersytetu w Kopenhadze, „początkowo wszyscy mieliśmy brązowe oczy”. Jednak około 6-10 tys. lat temu z okolic gór Hindukusz do Europy dotarła mutacja genu OCA, która najpewniej odpowiada za niebieski kolor oczu.

Gen OCA2 spowodował zmianę w produkcji pigmentu na ciele. Nastąpiło zróżnicowanie i „rozcieńczenie się” kolorów brązu. Ostatecznie powstały różne kolory oczu.

Wnioski wyciągnięto na podstawie badania 800 osób z niebieskimi oczami. Pochodziły one m.in. z Jordanii, Turcji i Danii.

Od czego zależy kolor oczu

Kolor oczu niekoniecznie zależy od rodziców ani nawet nie zależy wyłącznie od kwestii dziedzicznych. Barwa zależy od melaniny – barwnika występującego m.in. w skórze. Innymi słowy, kolor oczu może wziąć się z tego, gdzie i w jaki sposób żyjemy.

Ponadto wpływ na kolor oczu ma cała pula genowa. Niekoniecznie więc człowiek będzie miał oczy „po rodzicach”. Noworodki i niemowlaki mają jasnoniebieskie oczy, które po kilku miesiącach się zmieniają. Często przechodzą w kolor brązowy lub zielony. Jest więc możliwe, że jeśli oboje rodzice mają niebieskie oczy, to ich dziecko i tak będzie miało brązowe. I nie świadczy to o niczym zły.

Najpospolitszym kolorem oczu u ludzi jest kolor brązowy. Posiada go 90 proc. ludzkości. 7 proc. ma oczy w kolorze niebieskim, a 2 proc. w kolorze szarym. Najrzadziej występującym kolorem oczu wśród ludzi jest kolor zielony – takie oczy ma jedynie 1 proc. ludzkości.

Portal o2.pl podaje jako ciekawostkę, że „osoby o niebieskich oczach są postrzegane jako atrakcyjne, mądre i utalentowane”. Ponadto „wzbudzają szacunek, a jednocześnie wywołują nieuzasadniony lęk”. Czy rzeczywiście tak jest?

dj

o2.pl / onet.pl

fot. pixabay

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *