Pixabay.com

Od dawna mówi się o medycznym wykorzystywaniu marihuany. Naukowcy mówią wprost, że substancje zawarte w konopiach indyjskich zwalczają komórki nowotworowe.

Badania w tym zakresie przeprowadził Manuel Guzmán z Madrytu. Wykazał on, że kannabinoidy hamują wzrost komórek nowotworowych u zwierząt hodowanych w laboratorium.

Powodem takiego stanu rzeczy jest modulowanie kluczowych szlaków sygnałowych komórek, które skutkuje bezpośrednim zatrzymaniem wzrostu i śmiercią komórek nowotworowych.

Do raka dochodzi, ponieważ komórki stają się nieśmiertelne, nie udaje im się usłyszeć normalnych sygnałów, aby wyłączyć wzrost. Normalnie funkcjonujące organizm wymaga, aby komórki obumierały na zawołanie. To się nazywa apoptoza lub programowana śmierć komórek. Ten proces nie działa w nowotworach. THC wspiera jego ponowne pojawienie się tak, że glejaki, białaczki, czerniaki i inne typy komórek będą w rzeczywistości rozumieć sygnały, przestaną się dzielić i obumrą – skomentował badania Manuela Guzmána dr Ethan Russ.

Wynika z tego jednoznacznie, że kannabinoidy mogą być z powodzeniem wykorzystywane w leczeniu nowotworów. Czy zatem marihuana może być długo oczekiwanym lekarstwem dla milionów ludzi na całym świecie? Niekoniecznie.

Z całą pewnością informacje te nie spotkają się z dużym zainteresowaniem ze strony lekarzy na świecie. Podchodzą oni bowiem bardzo ostrożnie do wszelkich odkryć, a już szczególnie tych, które miałyby wyeliminować powszechnie występujące choroby.

Z czego to wynika? Otóż odkrycie środka, który pozwalałby na wyleczenie raka, doprowadziłoby do przewrotu w medycynie. Wielu lekarzy mogłoby stracić nie tylko swój autorytet, ale i duże pieniądze.

Należy jednak zwrócić uwagę, że konopie bywa wykorzystywane w terapii. Szczególnie ma to miejsce wówczas, gdy pacjenci zmagają się z silnymi bólami.

Czy konopie indyjskie stanie się panaceum na raka? Trudno powiedzieć, ale można się spodziewać, że koncerny farmaceutyczne zrobią wszystko, aby do tego nie doszło. Oznacza to więc, że na lekarstwo na raka jeszcze długo poczekamy.

PS

innemedium.pl / tymzyjesz.pl

foto: Pixabay

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *