fot. ilustracyjne/fot. Wiki

Legionella wyszła już poza Podkarpacie. Nie żyje kilkanaście osób, które były nią zakażone. Czy jest powód do obaw? I czy można sprawdzić samodzielnie, czy jest się nią zakażonym?

Legionella to Gram-ujemna pałeczka, która obejmuje gatunki wywołujące legionellozę. Choroba zwana jest także „chorobą legionistów”. Związane jest to z historią wykrycia bakterii.

Po zjeździe uczestników konwentu Legionu Amerykańskiego w 1976 roku w Filadelfii wybuchła nieznana epidemia związana z chorobą płuc. Media nazwały to „chorobą legionistów”.

Pałeczki odpowiedzialne za chorobę wyizolowano i zidentyfikowano w kolejnym roku. Stwierdzono wówczas, że były one odpowiedzialne za epidemię zachorowań grypodobnych w 1968 roku w Pontiac w stanie Michigan.

Jak się okazuje, na rynku można bez problemu zakupić testy do wykrycia bakterii legionella. Należy zakupić test immunochromatograficzny z moczu. Ten umożliwia wykrycie bakterii.

Eksperci zalecają wykonanie testów na legionellę profilaktycznie po pobycie w hotelach czy też po kontakcie z wodą pochodzącą z nieznanego źródła. Zalecane jest także wykonanie testu po dostrzeżeniu objawów.

Objawami legionellozy są problemy z oddychaniem, bóle mięśni, bóle głowy i gorączka. Wśród innych objawów wymienia się dreszcze, kaszel przechodzący z suchego w mokry czy też bóle w klatce piersiowej. W razie ciężkiego przebiegu choroby człowiek może być też bardzo senny.

Według wczorajszych informacji, liczba zgonów związanych z zakażeniem bakterią legionelli wyniosła 11. Należy jednak podkreślić, że były to osoby w bardzo starszym wieku. Wszystkie też miały choroby współistniejące. Liczba osób zakażonych wynosiła 144 osoby.

dj

medonet.pl / rp.pl / tymzyjesz.pl

fot. ilustracyjne/fot. Wiki

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *