Pixabay

Media donoszą, że wyraźnie widoczny jest wzrost różnego rodzaju infekcji. Rośnie także liczba przypadków covid-19. Jaki przebieg ma obecnie ta choroba?

Okres jesienno-zimowy co roku wiąże się z dużą liczbą różnego rodzaju infekcji. Najczęściej jest to zwykłe przeziębienie, które przebiega łagodnie.

W tym roku pojawił się nowy wariant koronawirusa – Kraken. Eksperci wskazują, że jest on bardziej zakaźny niż dotychczasowe odmiany i przenosi się nawet 40% szybciej w stosunku do nich.

Infekcji jest bardzo dużo. Widzę to po liczbie pacjentów na moim oddziale, który traktuję jak papierek lakmusowy – powiedział dr hab. n. med. Ernest Kuchar, specjalista chorób zakaźnych.

Warto zwrócić uwagę, że Kraken ma jeszcze jedną groźną cechę. Mianowicie wywołuje on infekcję u osób, które już wcześniej chorowały na covid, nabywając w ten sposób odporność, a także u tych, którzy przyjęli szczepionki.

Lekarze podnoszą również, iż nie bez znaczenia jest fakt, że w Polsce wciąż nie ruszyła kolejna odsłona programu szczepień. Preparat firmy Novavax ma być dostępny dopiero od dnia 6 grudnia.

Osoby zajmujące się koronawirusem podają, że obecnie infekcja ma zazwyczaj zdecydowanie łagodniejszy przebieg niż jeszcze 2-3 lata temu. Niemniej jednak osoby należące do tzw. grup ryzyka wciąż narażone są na hospitalizację, co już widać w wielu szpitalach.

Kiedyś najbardziej charakterystycznym objawem COVID-19 była utrata węchu i smaku. Teraz tego nie ma. Najważniejszą cechą jest dojmujące osłabienie. Pacjenci skarżą się, że nie mają na nic siły, muszą leżeć. W porównaniu do przeziębienia, z którym da się funkcjonować, COVID-19 to teraz cięższa infekcja, która bardzo osłabia – wyjaśnił dr Ernest Kuchar w rozmowie z Medonetem.

Jakie są więc typowe objawy Krakena poza osłabieniem? Można tu wskazać przede wszystkim kaszel, gorączkę, utratę węchu i smaku, duszności, bóle mięśniowe, bóle gardła, bóle głowy, niedrożność nosa, brak apetytu, biegunkę i ogólne złe samopoczucie.

Mając na uwadze podwyższoną liczbę infekcji, warto zachowywać ostrożność. Covid w dalszym ciągu może być groźny dla osób starszych i zmagających się z chorobami przewlekłymi.

PS

onet.pl / tymzyjesz.pl

Foto ilustracyjne: Pixabay

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca! Jeśli się podobał, prosimy o udostępnienie go na Twoich mediach społecznościowych. Zachęcamy również do polubienia nas na Facebooku i Twitterze!

A jeśli chcesz jeszcze bardziej docenić naszą pracę, możesz postawić nam wirtualną kawę! Będziemy MEGA wdzięczni 🙂 Aby to zrobić, kliknij banner poniżej.

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

TUTAJ TEŻ SIĘ ZAREKLAMUJESZ! ALBO I NAD BANNEREM!

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *