Klepsydra Źródło: PexelsKlepsydra Źródło: Pexels

Każdy chciałby jak najdłużej zachować młodość. Niestety martwić się zaczynamy o to dopiero wtedy, gdy zaczynamy się starzeć. Proces starzenia można jednak spowolnić.

Telomer to fragment chromosomu, zlokalizowany na jego końcu, który chroni chromosom przed „strzępieniem się” tak, jak aglet chroni przed tym samym sznurówkę. Badania naukowców pokazują, że czym dłużej telomery pozostają w dobrym stanie, tym wolniej się starzejemy.

Należy więc robić wszystko, by dbać o telomery, a czynić to można poprzez odpowiedni styl życia i dietę.

Jak żyć, by się nie starzeć? Jak zachować młodość?

Najważniejsze jest unikanie stresu. Stres wpływa na szereg rzeczy, o których byśmy nawet nie pomyśleli. Wymienić tu można m.in. wady postawy, chroniczne zmęczenie, problemy z pamięcią, choroby serca, zaburzenia płodności, uczucie niepokoju i zagubienia, osłabienie popędu seksualnego. Nie mówiąc już o tym, że stres może doprowadzić do siwienia lub wypadania włosów. Wszystko to są cechy charakterystyczne dla starości, tymczasem stres może sprawić, że zaczniemy borykać się z nimi dużo szybciej.

Niebezpieczny jest także nieregularny sen. Z tego powodu możemy sprowadzić na siebie takie problemy jak: depresja, spowolnienie myślenia, niższy poziom energii, problemy z podejmowaniem decyzji i drażliwość. To również cechy charakterystyczne dla starszych osób, a nie dla młodych.

Starzenie przyśpiesza także brak ruchu. Mięśnie szkieletowe produkują aktywne, przeciwzapalne substancje, które nazywamy miokinami. Aby jednak je wyprodukować, potrzebny jest ruch. Miokiny chronią nas przed wieloma chorobami charakterystycznymi dla wieku starczego. Należy więc dużo się ruszać, by produkować dużo miokinów.

Trzeba się także dużo… śmiać. Śmiech poprawia krążenie krwi, stymuluje układ odpornościowy i zwiększa produkcję przeciwciał.

Jak więc żyć? Unikać stresu, wysypiać się i dużo się śmiać i ruszać. Czy to wystarczy? No nie. Potrzebna jest także dobra dieta.

Co jeść, by się nie starzeć? Jak zachować młodość?

By się nie starzeć, należy stosować dietę bogatą w błonnik i białko. Istnieją dwa narody, których dieta jest tak zbilansowana, że starzeją się bardzo powoli. Mowa tu oczywiście o Japończykach i o… Włochach. Jadąc do Włoch trudno nie mieć wrażenia, że ludzie wyglądają tam pięknie. Nie tylko efekt otoczenia, ale także dowód na to, że powiedzenie „jesteś tym, co jesz”, jest jak najbardziej prawdziwe.

Dieta Włochów sprawia, że unikają oni skoków insulinowych, które prowadzą do uszkodzeń telomerów. Zapewnia im to m.in. duża ilość ryb i owoców morza w diecie, oliwa z oliwek, owoce i makarony pełnoziarniste. Proces starzenia u Japończyków zatrzymują z kolei również ryby oraz m.in. ryże i makarony.

A co przyśpiesza starzenie? Przede wszystkim rafinowany cukier, który znajduje się m.in. w napojach bezalkoholowych. Picie ich regularnie może więc wpłynąć na przyśpieszenie starzenia.

Jak zachować młodość?

To jest właśnie przepis na zachowanie młodości. Odpowiedni styl życia i dobra dieta. Niestety to także nie wszystko, bo istnieją jeszcze wrodzone uwarunkowania, choroby dziedziczne itd. itp. Warto jednak trochę pomóc naturze.

SJ

upacjenta.pl / zatokapiekna.pl / medonet.pl

Fot. Pexels

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *