Uwaga, bo ten artykuł może wywołać u Was dyskomfort. Co sprawia największy ból fizyczny? Lista zawiera kilka pozycji, a samo czytanie ich sprawa, że człowieka wykręca.

Co sprawia człowiekowi największy ból fizyczny? To pytanie, na które odpowiedzi w ciągu wieków szukali różni ludzie: od medyków i naukowców po konstruktorów maszyn do tortur.

Co sprawia większy ból? Poród czy kopniak w jądra?

Zanim przejdziemy do właściwej listy, odnieśmy się do wiecznego sporu między płciami. Co jest bardziej bolesne: urodzenie dziecka, czy dostanie kopniaka w jądra?

Ból mierzy się w jednostkach nazywanych dolami. Jest to jednostka natężenia bólu wynaleziona w latach 1950–1959 przez naukowców: Helen Goodell, Herberta Wolffa i Jamesa Hardy’ego.

1 dol oznacza mało zauważalną różnicę i wraz ze wzrostem dolów ból zaczyna rosnąć. Tę miarę wykorzystuje się m.in. przy przepisywaniu leków przeciwbólowych.

Ludzkie ciało znosi bez problemu ból o natężeniu 45 dolów. Do tego momentu radzimy sobie z bólem bez „wspomagaczy”.

Poród jest bolesny, bo ból porodowy ma średnio wskaźnik 57 dolów. Nic więc dziwnego, że kobiety uważają go za najbardziej bolesne doświadczenie.

Kopnięcie w jądra może jednak wywołać ból o wskaźniku 9 tysięcy dolów, co jest nieporównywalnie bardziej bolesne.

Okazuje się więc, że uraz jąder boli bardziej i nie powinno to nikogo dziwić. Rodzenie potomstwa jest bowiem naturalną funkcją kobiety, natomiast obrywanie w krocze nie jest naturalną funkcją mężczyzny. Byłoby dziwne, gdyby naturalnie występował u człowieka mechanizm, sprawiający aż tak ogromny ból.

Jądra są połączone z żołądkiem, co dodatkowo do sporego bólu dokłada jeszcze uczucie nudności i może prowadzić np. do wymiotów. Aktywność nerwów brzusznych po kopnięciu w jądra wywołuje z kolei przyśpieszenie bicia serca i pocenie się.

Do tego dochodzą zawroty głowy i duszności – to efekt reakcji obronnej organizmu. Informacja o bólu jąder dochodzi do mózgu mężczyzny z prędkością… 300 km/h. Mózg uważa tę część ciała mężczyzny za najważniejszą, więc uruchamia natychmiastowo ogromną ilość endorfin, które mają działać przeciwbólowo, ale organizm reaguje na nie chwilowym odcięciem tlenu. W ogóle mózg reaguje w tym momencie wariacko i „zapala wszystkie kontrolki”. Z tego powodu takie doświadczenie może wywołać różne niekontrolowane reakcje mężczyzny – od płaczu po agresję.

Należy tu jednak zauważyć, że poród zazwyczaj trwa o wiele dłużej niż ból po uderzeniu w jądra. Również organizm kobiety reaguje na poród szczególne, ponieważ ból wywoływany przez narodziny dziecka jest jedyny w swoim rodzaju. To jedyny rodzaj bólu występującego u człowieka, który nie pełni funkcji ostrzegawczo-informacyjnej, tylko informacyjną. Mózg kobiety nie próbuje więc za wszelką cenę zaoszczędzić jej bólu, bo wie, że dzieje się coś naturalnego.

Różnica między bólem porodu a bólem urazu jąder polega również na tym, że różnie zapamiętujemy oba te doświadczenia. Ból kopnięcia w krocze mózg mężczyzny zapamięta jako coś, co nie może się więcej powtórzyć – coś, czego należy się obawiać. Mózg kobiety natomiast będzie próbował „oszukiwać” ją po porodzie i wymazywać wspomnienie o bólu, a nawet, przy pomocy endorfin, przekonywać ją, że jest to dobre wspomnienie – dlatego kobiety najbardziej boją się pierwszego porodu i są po nim gotowe na następne ciąże.

Co sprawia największy ból? LISTA

To jednak ani nie kopniak w jądra, ani nie poród wywołują najsilniejszy ból. Najgorsze do zniesienia jest bowiem uszkodzenie nerwu trójdzielnego, któremu towarzyszy tzw. nerwoból. Jest to ból, który nawet trudno jest opisać ekspertom. Ból ten zlokalizowany jest w obrębie głowy i jest tak silny, że człowiek zaczyna wykonywać niekontrolowane ruchy. Konsekwencją przeżycia tego bólu mogą być nawet zaburzenia psychiczne.

Drugi najgorszy do zniesienia ból wywołuje choroba Ebola. Temu schorzeniu, które w latach 2014-2016 dziesiątkowało Afrykę, towarzyszą potworne bóle głowy, mięśni, stawów, gardła i przełyku. Dodatkowo podczas Eboli występuje bardzo wysoka, ok 40 st., gorączka. Ból odczuwalny podczas przechodzenia Eboli jest w zasadzie nie do zniesienia dla człowieka.

Trzecie miejsce zajmuje achalazja, czyli uszkodzenie motoryki przełyku. Achalazji towarzyszy potworny ból w klatce piersiowej, krztuszenie się i niedożywienie ze wszystkimi towarzyszącymi mu konsekwencjami bólowymi.

Czwarte miejsce pod względem nieznośności bólu należy do zamrożonego barku. To schorzenie powodujące nie tylko ograniczenie ruchomości barku, ale także ogromny ból ścięgien okolicy barku. Bolą wówczas także kaletki maziowe, mięśnie oraz nerwy i naczynia krwionośne.

Piąte miejsce to kamienie nerkowe. Dochodzi do nagromadzenia się kamieni nerkowych, co wywołuje ostry i trudny do zniesienia ból uważany za piąty najgorszy ból jaki może odczuwać człowiek. Bolesne jest także pozbywanie się kamieni nerkowych – ból wówczas odczuwalny porównywany jest do bólu porodowego, bo choć kamienie nerkowe są oczywiście mniejsze niż dziecko, to także otwór, którym muszą wyjść jest węższy i mniej elastyczny. Dodatkowo kobiecy układ rozrodczy jest przystosowany do wydania dziecka na świat, a układ moczowy człowieka nie powstał do wydalania kamieni. Przy usuwaniu kamieni z organizmu znów gorzej mają panowie – z powodu swojej budowy fizjologicznej, które wydłuża i intensyfikuje cierpienie odczuwane w tym czasie.

SJ

Rzeczpospolita, Poradnik Zdrowie, lifestylepolska.com

Fot. Facebook / Mem

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca! Jeśli się podobał, prosimy o udostępnienie go na Twoich mediach społecznościowych. Zachęcamy również do polubienia nas na Facebooku i Twitterze!

A jeśli chcesz jeszcze bardziej docenić naszą pracę, możesz postawić nam wirtualną kawę! Będziemy MEGA wdzięczni 🙂 Aby to zrobić, kliknij banner poniżej.

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

TUTAJ TEŻ SIĘ ZAREKLAMUJESZ! ALBO I NAD BANNEREM!

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *