Kostnica Źródło: PixabayKostnica Źródło: Pixabay

Zachary Palace to geriatra z Nowego Jorku, który widział wiele zgonów. Ekspert w dziedzinie umierania postanowił wyjawić, co się czuje przed śmiercią. Lekarz opisał procesy, które zachodzą w ludzkim ciele w momencie śmierci.

Choć każda śmierć jest trochę inna, to istnieje szereg zachowań ludzkiego ciała, które powtarzają się w przypadku większości zgonów. Co się czuje przed śmiercią? To pytanie, które zadaje sobie wielu żyjących, których przeraża wizja końca.

Co się czuje przed śmiercią? Ekspert odpowiada

Pierwszym etapem opuszczanie tego padołu łez jest spadek ciśnienia krwi. Dlatego osoby, które umierają, są tak blade.

– Palce mogą marznąć lub sinieć. Jeśli już wyczujesz puls, to będzie on bardzo słaby – wyjaśnia dr Zachary Palace.

Na tym etapie zmniejsza się także regularność oddechu. Oczywiście zależy to także od tego, czy osoba, która umiera, jest zdrowa czy chora lub na przykład ranna.

Kolejny etap to utrata przytomności. Choć wówczas „zasypiamy” to jednak nie jest to równoznaczne ze zgonem. Mózg cały czas jeszcze pracuje i kurczowa trzyma się życia.

„Może występować okresowo niepokój lub dezorientacja. Jeśli nie, to po prostu będziemy stopniowo tracić przytomność. Umierający nie są świadomi swoich ust i gardła, więc mogą ciężko i głośno oddychać, ale nie będą tego robić w niepokojący sposób” – opisuje to, co się czuje przed śmiercią, dr Kathryn Mannix, lekarka opieki paliatywnej w magazynie „Science Focus”.

Ostatnim zmysłem, który pozostaje aktywny u umierającego człowieka, jest słuch. Prawie do samego końca będziemy słyszeć dźwięki.

– Nasze dane pokazują, że umierający mózg może reagować na dźwięk, nawet w stanie nieprzytomności, aż do ostatnich godzin życia – wyjaśnia z kolei dr Palace.

Ostatni etap to oczywiście zgon. Śmierć mózgu po której ciało nie reaguje już na nic.

SG

Źródło: O2.pl

fot. Pixabay

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

One thought on “Co się czuje przed śmiercią? Te procesy zachodzą w ludzkim ciele”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *