Anioł, życie po śmierciPixabay

Kwestia życia po śmierci nurtuje ludzkość od tysięcy lat. Okazuje się jednak, że z pomocą w jej rozwikłaniu może przyjść mechanika kwantowa.

Zdaniem naukowców, którzy badali problem, doszli do wniosku, że po śmierci ciała w dalszym ciągu aktywna jest ludzka świadomość. Wskazują oni, że z punktu widzenia mechaniki kwantowej dalsze istnienie świadomości możliwe jest także po rozkładzie ciała.

W dalszym ciągu badacze nie są pewni tego, czym jest świadomość. Określają ją jednak mianem informacji zapisanych na poziomie kwantowym.

Stuart Hameroff z Uniwerytetu Arizony oraz brytyjski fizyk Roger Penrose nazywają ten proces Ukierunkowaną Redukcją Celu (ang. Orchestrated Objective Reduction – Orch-OR). Ich zdaniem mikrotubule na bazie białka niosą informacje kwantowe.

– Powiedzmy, że serce przestaje bić i krew przestaje płynąć. Mikrotubule tracą swój stan kwantowy. Kwantowe informacje w nich zawarte nie są niszczone. Nie mogą zostać zniszczone i po prostu rozprowadzają się na cały wszechświat – wyjaśnia dr Stuart Hamerhoff.

A co, jeśli człowiek jest reanimowany? Uczony tłumaczy i tę kwestię.

– Gdy pacjent jest reanimowany, kwantowe informacje wracają do niego, dlatego mówi, że „miałem doświadczenie bliskiej śmierci”. Jeśli nie zostanie zaś odratowany i pacjent umrze, wówczas jest możliwe, że ta kwantowa informacja może istnieć poza ciałem, być może wiecznie, jako dusza – mówi anestezjolog.

Nie jest to jedyny przypadek, gdy naukowcy mówią o istnieniu świadomości po śmierci. Najlepszym tego przykładem jest stanowisko uczonych z Instytutu Maxa Plancka w Monachium.

Ich zdaniem po śmierci świadomość spotyka się z nieskończonością. Z kolei postrzegany wszechświat jest jedynie tym, co jest w stanie zarejestrować ludzka percepcja.

Czy ustalenia naukowców okażą się przełomowe? Z całą pewnością ateiści w dalszym ciągu będą przedstawiać argumenty przeciwne istnieniu życia po śmierci.

PS

researchgate.net / dobrewiadomosci.pl / tymzyjesz.pl

foto ilustracyjne: Pixabay

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

One thought on “Życie po śmierci ISTNIEJE?! Co na to mechanika kwantowa?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *