Znicz.Zdjęcie ilustracyjne / Foto: Pixabay

Patrick Gasienica – amerykański skoczek narciarski polskiego pochodzenia – zginął tragicznie w wypadku motocyklowym 12 czerwca 2023 roku. Miał zaledwie 24 lata.

Tragiczną informację, powołując się na informację od rodziny, przekazał portal skijumping.pl. Do śmiertelnego wypadku doszło w poniedziałek wieczorem.

Kim był Patrick Gasienica?

Patrick urodził się 28 listopada 1998 roku w McHenry w stanie Illinois w USA. Jego rodzice pochodzili z Zakopanego i byli związani ze sportami zimowymi. Ojciec Albert także był skoczkiem narciarskim. Patrick od najmłodszych lat trenował tę samą dyscyplinę. Jak wspominał w wywiadach, wzorem był nie tylko ojciec, ale także Adam Małysz, który święcił największe sukcesy w okresie, gdy Patrick dorastał.

Debiut międzynarodowy Patricka Gasienicy nastąpił we wrześniu 2015 roku w zawodach FIS Cup w Einsiedeln, gdzie zajmował miejsca w siódmej dziesiątce. W lutym 2016 roku zdobył pierwsze punkty tego cyklu w Eau Claire, plasując się na 22. i 26. pozycji. Kilkukrotnie reprezentował USA na mistrzostwach świata juniorów.

W lutym 2017 roku zadebiutował w Pucharze Kontynentalnym w Iron Mountain, zajmując 41. i 43. miejsce. W sierpniu 2019 roku zdobył pierwsze punkty Letniego Pucharu Kontynentalnego we Frenštácie pod Radhoštěm, kończąc konkurs na 17. miejscu. W grudniu 2019 roku po raz pierwszy przystąpił do rywalizacji w Pucharze Świata, jednak ani razu nie przebrnął kwalifikacji w zawodach w Predazzo i Sapporo.

W lutym 2019 roku znalazł się w składzie reprezentacji Stanów Zjednoczonych na mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym w Seefeld, gdzie odpadł w kwalifikacjach do obu konkursów indywidualnych, dwukrotnie zajmując 56. miejsce. W konkursie drużynowym Amerykanie z Gasienicą w składzie uplasowali się na 11. lokacie.

W grudniu 2020 roku brał udział w mistrzostwach świata w lotach narciarskich w Planicy, gdzie również nie zakwalifikował się do konkursu indywidualnego. Wystąpił natomiast w drużynowym konkursie Pucharu Świata 23 stycznia 2021 roku w Lahti, gdzie USA zajęły ostatnie, dziewiąte miejsce.

Największym sukcesem Patricka Gasienicy była jednak udana kwalifikacja i start na zimowych igrzyskach olimpijskich w Pekinie w lutym 2022 roku. Na normalnej skoczni zajął 49. miejsce, a na dużej nie awansował do drugiej serii, plasując się na 54. pozycji.

JW
Źródło: skijumping.pl
Fot. Pixabay

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *