zniczZdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay

Nie żyje znany muzyk jazzowy Peter Broetzmann. Był wirtuozem saksofonu, klarnetu oraz tárogató – węgierskiego instrumentu. Dzięki swojemu niepowtarzalnemu stylowi zyskał miano „najgłośniejszego saksofonisty świata”.

Peter Broetzmann zmarł w wieku 82 lat. Niemal do końca życia był aktywnym muzykiem. Jeszcze w lutym 2023 roku dawał koncerty w Warszawie. Dwa dni później zagrał także w Londynie.

Nagle jednak stan zdrowia 82-letniego muzyka urodzonego w Niemczech gwałtownie się pogorszył. Broetzmann doznał zapaści po koncertach w Warszawie i Londynie.

„Tak, miałem zapaść po powrocie z Warszawy i Londynu. Pogotowie, reanimacja, oddział intensywnej terapii. 10 dni temu opuściłem szpital i wciąż staram się zorganizować sobie codzienne życie. Nie mam pojęcia jak będzie wyglądać moja przyszłość” – pisał jeszcze kilka miesięcy temu.

Niestety, muzyk nie powrócił już do dawnej formy. Zmarł w wieku 82 lat.

Broetzmann był wybitnym muzykiem jazzowym. Sposób, w jaki grał improwizacje był nie do podrobienia. Wokół niego narosły jednak także kontrowersje, związane z poglądami.

W latach 60. i 70. Broetzmann sympatyzował bowiem z ideologią komunistyczną. Nie angażował się jednak czynnie w politykę.

Prywatnie Broetzmann znał Ulrikę Meinhof, która była liderką Frakcji Czerwonej Armii i Grupy Bader-Meinhof. Za działania terrorystyczne trafiła do więzienia w Stuttgarcie. Usłyszała wyrok dożywocia za poczwórne morderstwo.

– My wszyscy mieliśmy nadzieję, że możemy zmienić społeczeństwo, uczynić go lepszym – tłumaczył później Broetzmann.

– Ruch komunistyczny był przez nas rozumiany jako rodzaj idealnej wizji ludzkiego społeczeństwa, do której należy dążyć. Z tak pojmowanym komunizmem europejski free jazz był wówczas bardzo mocno związany – dodawał.

– Dziś oczywiście wiem, że były to tylko iluzje. Wciąż jednak wierzę, że mogę dać ludziom trochę dobrych doświadczeń, wprowadzić ich do świata bardziej ludzkich przeżyć – oświadczył swego czasu  Broetzmann.

mx

se.pl

Foto: Pixabay

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca! Jeśli się podobał, prosimy o udostępnienie go na Twoich mediach społecznościowych. Zachęcamy również do polubienia nas na Facebooku i Twitterze!

A jeśli chcesz jeszcze bardziej docenić naszą pracę, możesz postawić nam wirtualną kawę! Będziemy MEGA wdzięczni 🙂 Aby to zrobić, kliknij banner poniżej.

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

TUTAJ TEŻ SIĘ ZAREKLAMUJESZ! ALBO I NAD BANNEREM!

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *