Zdjęcie ilustracyjne/Fot. Pixabay

Makabrycznego odkrycia dokonano w jednej z kamienic na warszawskim Grochowie. Mimo że już latem miały pojawiać się doniesienia o „dziwnym zapachu”, dopiero w poniedziałek administracja weszła do mieszkania. Odkryto zmumifikowane zwłoki.

Dramat rozegrał się w kamienicy stojącej na rogu ulic Grochowskiej i Modrzewiowej. Jak donosi portal warszawawpigulce.pl, odkryto zmumifikowane ciało mężczyzny, który zmarł co najmniej kilka miesięcy wcześniej.

Jak relacjonował portalowi jeden z mieszkańców kamienicy, otwarte zostało jedno z mieszkań. Zaznaczył, że „lokatorzy w zeszłe lato zgłaszali dziwny zapach”.

„Dziś znaleziono zmumifikowane zwłoki. To ten blok tak pięknie odnowiony i przez burmistrza oddawany do użytku. Przerażające, że w środku był trup” – czytamy.

Według policji, zmarły mężczyzna został już rozpoznany. – Nikt nie wie, kiedy nastąpił zgon – podała rzecznik KRP VII Joanna Węgrzyniak. Jak dodała, trwa ustalanie, daty śmierci lokatora.

Sprawę skomentował także lokalny radny Marek Borkowski. – Wiem, że mieszkańcy tej kamienicy zgłaszali już wcześniej przykry zapach i fakt, że nie widują jednego ze starszych mieszkańców, którego wcześniej często spotykali, kiedy dbał o swój samochód. To powinna być dla nas wszystkich nauka, abyśmy interesowali się sąsiadami, szczególnie tymi w podeszłym wieku, nawet w budynkach, gdzie coraz częściej zmieniają się lokatorzy i zamieszkują również osoby z innych krajów – powiedział.

Stanowisko zajął także Urząd Dzielnicy Praga-Południe. Jak czytamy w opublikowanym przez warszawawpigulce.pl oświadczeniu, w ubiegłym roku przeprowadzono remont elewacji budynku, zwieńczony wizytą burmistrza. Wówczas „lokatorzy zaczęli się skarżyć na lokatorkę jednego z mieszkań (prawdopodobnie nr 1), która zbierała śmieci”.

„Narzekali, że w budynku pojawił się smród, karaluchy i choroby (…) Na prośbę sąsiadów Administracja skontaktowała się jednak z lokatorką. Sprawą robactwa zajął się także OPS. W wyniku mediacji pani obiecała wysprzątać lokal. Skargi lokatorów ustały” – czytamy.

Ostatecznie lokatorka się wyprowadziła. Później miało już nie być „innych zgłoszeń o smrodzie czy robactwie”. Urząd zaznaczył też, że lokal, który zajmowała kobieta, ma inne wejście, niż ten, w którym znaleziono zwłoki.

Ze stanowiska Urzędu wynika, że Administracja odnotowała w pewnym momencie brak opłat za lokal, w którym dokonano makabrycznego odkrycia. Jak podkreślono, „na bieżąco dokonywała (Administracja – przyp. red.) czynności administracyjnych, związanych z ustaleniem przebywania Najemcy lokalu nr 13”.

„W dniu 06.09.2022 Administracja wystąpiła pisemnie do policji (KRP VII) z prośbą o ustalenie aktualnego miejsca pobytu osoby zamieszkującej lokal nr 13. Funkcjonariusze przeprowadzili wywiad z sąsiadami i w przesłanym do ZGN piśmie z 1.10.22 stwierdzono, że lokator mieszkania nr 13 nie zamieszkuje go od przeszło pół roku. Służby nie ustaliły miejsca pobytu Najemcy” – czytamy.

W październiku wypowiedziano umowę najmu, ze względu na narastające zadłużenie. Zgodnie z prawem, w takich przypadkach sprawa trafia do sądu i dopiero po otrzymaniu wyroku eksmisyjnego urzędnicy mogą wejść do mieszkania, wraz z komornikiem. Wyroku w tej sprawie jednak nie było.

„Próbowaliśmy (bezskutecznie) skontaktować się z bliskimi lokatora, zrobiono wywiady środowiskowe itp. Nie odnotowaliśmy żadnych zgłoszeń o przykrym zapachu, muchach, robactwie czy przeciekach dochodzących z tego lokalu. Z zewnątrz także nie było niczego, co świadczyłoby o zwłokach w mieszkaniu. Wszyscy, zarówno policja, jak Administracja i sąsiedzi, byli przekonani, że tego Pana po prostu nie ma w mieszkaniu” – zapewniono.

8 i 15 marca 2023 roku Administrator przeprowadził inspekcje, co jednak nie dało żadnego skutku. „Dopiero po wyczerpaniu wszystkich dozwolonych prawem ścieżek, Administracja miała prawo do otwarcia lokalu, co nastąpiło w dniu 24 kwietnia 2023. O znalezieniu ciała natychmiast powiadomiono policję” – czytamy.  

mx

warszawawpigulce.pl

Foto: Pixabay

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *