fot. ilustracyjne/fot. Pixabay

Rzecznik Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze (MTK) został zaatakowany przez hakerów. Informację przekazał rzecznik MTK. Jak się okazuje „duża liczba” poufnych dokumentów została przechwycona przez cyberwłamywaczy.

Informację o ataku MTK podało na swojej stronie we wtorek w serwisie X. Rzecznik MTK powiedział, że „podjęto natychmiastowe działania” i wyraził wdzięczność niderlandzkim policjantom za „doskonałą współpracę oraz natychmiastową reakcję”.

Według serwisu NOS, hakerzy zdobyli jednak „dużą liczbę” poufnych dokumentów MTK. Sam trybunał nie potwierdził tej informacji, ale i jej nie zaprzeczył.

– Trybunał nie będzie obecnie udzielał dalszych informacji w związku z wydarzeniem – napisano w komunikacie MTK.

Służba prasowa Trybunału zaznaczyła, że będzie teraz badane, czy za cyberatakiem stał „obcy rząd”. Choć nie powiedziano tego wprost, najpewniej chodzi o ewentualny atak ze strony Rosji.

Radio ZET przypomina, że w ubiegłym roku niderlandzki wywiad (AIVD) ujawnił, że w wyniku swoich działań zapobiegł zatrudnieniu w MTK szpiega GRU. Był to Brazylijczyk przedstawiający się jako Siergiej Czerkasow.

W kwietniu ubiegłego roku mężczyzna przybył z Sao Paulo na lotnisko w Amsterdamie. Po przybyciu aresztowały go niderlandzkie służby.

Przypominamy również, że w marcu MTK wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina. Choć było to działanie czysto symboliczne, za którym nie mogły pójść żadne konkretne czyny, to wizerunkowo wyglądało to bardzo źle dla Kremla.

Nie można wykluczyć, że atak hakerski był zemstą Putina za marcowy nakaz aresztowania szefa Rosji.

dj

radiozet.pl / tymzyjesz.pl

fot. ilustracyjne/fot. Pixabay

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *