Pixabay

Duńczycy stworzyli model językowy, który przepowiada datę śmierci danej osoby. Czyżby sztuczna inteligencja odebrała pracę jasnowidzom?

Chodzi o chatbot o nazwie Live2vec. Został stworzony przez naukowców z Duńskiego Uniwersytetu Technicznego.

Model bazuje na danych 6 milionów Duńczyków, co ma mu zapewnić 78-procentową skuteczność. To naprawdę zaskakująca zapowiedź.

Prace nad narzędziem rozpoczęły się jeszcze w 2020 r. Dzięki temu rozmowa z chatbotem przypomina wywiad przeprowadzany przez lekarza.

W trakcie rozmowy trzeba odpowiedzieć na pytania dotyczące przebiegu życie, historii zdrowia, branych leków, wykonywanego zawodu, pochodzenia i płci, czy też osiąganych dochodów. Wówczas algorytm przeanalizuje dane i określi datę śmierci.

Nasze modele pozwalają nam przewidywać różnorodne wyniki, począwszy od przedwczesnej śmierci, z uwzględnieniem subtelności osobowości użytkownika, przewyższając obecne modele o szeroką margines – napisali naukowcy w pracy, jaka została opublikowana w „Nature Computational Science”.

Twórcy podają, że ich chatbot potrafi diagnozować również inne problemy związane ze zdrowiem. Niestety nie można przetestować jego możliwości.

Dlaczego? Naukowcy mają świadomość, że narzędzie zbiera wiele danych wrażliwych i nie chcą go udostępniać z obawy przed potencjalnymi niebezpieczeństwami.

W praktyce Live2vec może być wykorzystywany np. przez lekarzy. Może im bowiem pomóc w określaniu stanu organizmu danego pacjenta.

Warto dodać, że w Internecie znajdują się również inne kalkulatory śmierci. Są one jednak oszustwem i próbą wyłudzenia danych.

PS

natemat.pl / tymzyjesz.pl

Foto ilustracyjne: Pixabay

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca! Jeśli się podobał, prosimy o udostępnienie go na Twoich mediach społecznościowych. Zachęcamy również do polubienia nas na Facebooku i Twitterze!

A jeśli chcesz jeszcze bardziej docenić naszą pracę, możesz postawić nam wirtualną kawę! Będziemy MEGA wdzięczni 🙂 Aby to zrobić, kliknij banner poniżej.

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

TUTAJ TEŻ SIĘ ZAREKLAMUJESZ! ALBO I NAD BANNEREM!

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *