fot. ilustracyjne / fot. ESO/N. Bartmann/spaceengine.org / ESO / CC BY 4.0 / Wiki (kolaż TZ)

TRAPPIST-1 to układ znajdujący się bardzo blisko naszego. Posiada kilka planet podobnych do Ziemi, zaś najnowsze badania wykazały, że znajduje się na nich woda i to w stanie ciekłym.

Pierwsze egzoplanety TRAPPIST-1 odkryto niedawno, bo w 2015 roku. Odbiło się to szerokim echem w świecie naukowym i nie tylko.

Szybko okazało się, że planet podobnych do Ziemi jest więcej, bo aż siedem. Naukowcy postanowili więc solidnie przebadać te obiekty.

I słusznie postąpili. Najnowsze badania wykazały, że na planetach znajduje się woda, do tego w stanie ciekłym.

Najwięcej występuje ich na tych najbardziej zewnętrznych planetach. Im bliżej gwiazdy, tym mniej się jej znajduje na planecie.

Trzy pierwsze planety TRAPPIST-1 w ogóle nie mają wody. Prawdopodobnie jednak na początku swojego istnienia posiadały jej więcej, niż Ziemia.

Odleglejsze planety jednak są nadal obfite w wodę. Cztery planety mogły utracić w trakcie swojego istnienia łączną objętość oceanów naszej planety w ilości około 8, 4,8, 3,8 i 0,8.

Trzy z czterech najdalej oddalonych od gwiazdy planet znajdują się w tzw. ekosferze. Jest to strefa z warunkami sprzyjającymi życiu znanemu z naszej planety.

Należy jednak podkreślić, że to nie jest stwierdzenie, iż życie faktycznie na tych planetach istnieje. Ma tylko ku temu warunki.

Problemem jest w szczególności sama gwiazda. TRAPPIST-1 to czerwony karzeł, do tego dość burzliwy. Krążące wokół niego planety są narażone na bardzo niekorzystne warunki.

Ekosfera znajduje się też znacznie bliżej gwiazdy, niż Ziemia. TRAPPIST-1 ma 7,6 mld lat. Dla porównania, Słońce ma 4,6 mld lat.

Od TRAPPIST-1 dzieli nas stosunkowo niewielka odległość. Wynosi ona zaledwie 40 lat świetlnych.

Mimo tego na chwilę obecną nie jesteśmy w stanie dotrzeć do tego układu.

dj

interia.pl

fot. ilustracyjne / fot. ESO/N. Bartmann/spaceengine.org / ESO / CC BY 4.0 / Wiki (kolaż TZ)

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca! Jeśli się podobał, prosimy o udostępnienie go na Twoich mediach społecznościowych. Zachęcamy również do polubienia nas na Facebooku i Twitterze!

A jeśli chcesz jeszcze bardziej docenić naszą pracę, możesz postawić nam wirtualną kawę! Będziemy MEGA wdzięczni 🙂 Aby to zrobić, kliknij banner poniżej.

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

TUTAJ TEŻ SIĘ ZAREKLAMUJESZ! ALBO I NAD BANNEREM!

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *