Pixabay

Naukowcy od dawna zwracają uwagę na problem związany z mikroplastikiem. Okazuje się, że jest on poważniejszy, niż sądzono.

Mikroplastik staje się coraz poważniejszym problemem. Okazuje się, że niewielkie drobiny tworzyw sztucznych obecne są powszechnie w środowisku.

Cząstki te można znaleźć w wodzie, powietrzu, a nawet w jedzeniu. W ten sposób mikroplastik trafia do organizmów ludzi i zwierząt.

Duże stężenie mikroplastiku odnotowywane jest w oceanach. Drobiny te nierzadko zatruwają organizmy zwierząt morskich i prowadzą do ich śmierci.

Badacze pod kierunkiem Luke’a Dycka wykazali, że mikrodrobiny plastiku przedostają się do atmosfery poprzez rozpryski oceaniczne. Ustalenia te rzucają nowe światło na problem zanieczyszczenia środowiska mikroplastikiem.

Zespół badawczy wykorzystał obrazowanie o dużej prędkości, dzięki czemu udało się wykazać, że cząsteczki plastiku o wielkości od 10 do 280 mikronów są przenoszone z wody morskiej do powietrza. Niewielkie krople odpowiadają za przenoszenie zanieczyszczeń do atmosfery.

Zgodnie z szacunkami rocznie do atmosfery uwalnianych jest od 0,02 do 7,4 megaton mikroplastiku. Konieczna jest więc inwentaryzacja stężenia mikroplastiku w oceanach, aby móc ograniczyć ten problem.

Zdaniem naukowców mikroplastik ma wpływ na zmiany klimatyczne. Jego cząsteczki znajdujące się w atmosferze mogą bowiem mieć wpływ na tworzenie się chmur.

Mikroplastik to naprawdę poważny problem. Najnowsze badania tylko potwierdzają to, że konieczne jest wprowadzenie zmian w gospodarce, które ograniczą jego wytwarzanie.

W tym celu należałoby powrócić do stosowania opakowań wielorazowego użytku. Jednakże wykorzystywanie naturalnych materiałów spowoduje wzrost cen wielu produktów, co jest niekorzystne dla konsumentów.

PS

zmianynaziemi.pl / tymzyjesz.pl

Foto ilustracyjne: Pixabay

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca! Jeśli się podobał, prosimy o udostępnienie go na Twoich mediach społecznościowych. Zachęcamy również do polubienia nas na Facebooku i Twitterze!

A jeśli chcesz jeszcze bardziej docenić naszą pracę, możesz postawić nam wirtualną kawę! Będziemy MEGA wdzięczni 🙂 Aby to zrobić, kliknij banner poniżej.

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

TUTAJ TEŻ SIĘ ZAREKLAMUJESZ! ALBO I NAD BANNEREM!

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *