Pixabay

Nikola Tesla już ponad 100 lat temu miał wizję bezprzewodowego przesyłania energii elektrycznej na duże odległości. Dopiero teraz okazało się, że idea ta jest możliwa do zrealizowania.

O przesyłaniu energii na odległość już dawno temu marzył Nikola Tesla. Zbudował on nawet tzw. cewkę Tesli, która pozwalała przesyłać prąd na odległość 3 km.

Wynik ten nie był jednak imponujący. Z tego względu zainteresowanie technologią nie było duże i projekt został zapomniany.

Teraz przesyłanie energii na odległość staje się możliwe dzięki projektowi POWER. Za jego realizację odpowiada agencja DARPA i koncern Raytheon.

Celem przedsięwzięcia jest stworzenie systemu, który pozwalałby na przesyłanie energii elektrycznej w sposób bezprzewodowy na duże odległości. Jest tym szczególnie zainteresowana amerykańska armia.

W ciągu najbliższych 2 lat Raytheon ma opracować prototyp urządzenia do „przechwytywania, przesyłania i przekierowywania wiązek optycznych”. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe byłoby ładowanie na odległość różnego rodzaju urządzeń.

To jednak nie wszystko. Pentagon pracuje bowiem nad kosmicznymi dronami, które będą przesyłać energię na Ziemię z orbitalnych farm słonecznych.

Możliwość bezprzewodowego przesyłania energii byłaby niezwykle przydatna dla wojska. W warunkach działań wojennych technologia ta sprawdzałaby się doskonale, dając tym samym przewagę nad wrogiem.

Colin Whelan, prezes ds. zaawansowanych technologii w firmie Raytheon, twierdzi, że technologia ta pozwoli wytwarzać i dystrybuować energię w miejscach bezpiecznych i wydajnych. Wojskowi natomiast przyznają, że wówczas mogliby mieć dostęp do energii nawet w najtrudniejszych warunkach.

Z całą pewnością taka możliwość sprawiłaby, że amerykańska armia zyskałaby dużą przewagę na froncie. Jednakże na pewno upłynie jeszcze kilka lat, zanim wojsko USA będzie mogło z niej korzystać.

PS

zmianynaziemi.pl

Foto ilustracyjne: Pixabay

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca! Jeśli się podobał, prosimy o udostępnienie go na Twoich mediach społecznościowych. Zachęcamy również do polubienia nas na Facebooku i Twitterze!

A jeśli chcesz jeszcze bardziej docenić naszą pracę, możesz postawić nam wirtualną kawę! Będziemy MEGA wdzięczni 🙂 Aby to zrobić, kliknij banner poniżej.

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

TUTAJ TEŻ SIĘ ZAREKLAMUJESZ! ALBO I NAD BANNEREM!

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *