Sztuczna inteligencja Źródło: PixabaySztuczna inteligencja Źródło: Pixabay

Sztuczna inteligencja jest już między nami, a ludzie coraz częściej zastanwiają się, do czego w przyszłości będzie zdolna. Nie brakuje opinii, że w pewnym momencie może przejąć kontrolę nad człowiekiem. Właśnie do takiej próby doszło w Stanach Zjednoczonych. Amerykański pułkownik ujawnił, co wydarzyło się podczas testów.

Płk. Tucker Hamilton, który odpowiada za testy AI w lotnictwie wojskowym zdradził, że w trakcie wirtualnych testów wykorzystania sztucznej inteligencji (AI) do kierowania dronami usiłowała ona zlikwidować swojego operatora.

W testach sztuczna inteligencja miała niszczyć zagrożenia, które sama zidentyfikuje. Za spełnienie celu była odpowiednio punktowana.

W dalszej fazie testów chciano sprawdzić, jak AI poradzi sobie w sytuacji, kiedy zidentyfikuje zagrożenie, będzie chciała je zniszczyć, ale ludzki operator zablokuje unicestwienie.

Hamilton zdradził, że sztuczna inteligencja w tej sytuacji zastosowała „bardzo zaskakujące strategie”. Gdy operator uniemożliwiał wykonanie zadania, AI chciała zabić swojego operatora.

Postanowiono więc zmienić sposób uczenia. Maszyny były uczone, że nie należy zabijać operatora, bo to oznacza stratę punktów.

Ale i na to sztuczna inteligencja znalazła niekonwencjonalne rozwiązanie. – Usiłowała zniszczyć wieżę, za pomocą której operator kontaktował się z dronem – powiedział Hamilton.

Testy prowadzone był w wirtualnym świecie, więc nikt nie czuł się zagrożony, do tragedii dojść nie mogło. Najpewniej jednak w przyszłości nadejdzie taki moment, że za drony odpowiadać będzie sztuczna inteligencja i czort jeden wie, czy coś nie wymknie się spod kontroli…

JW
Źródło: i24news.tv
Fot. Pixabay

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *