Elon Musk ? Źródło: Flickr, Steve Jurvetson, CC BY 2.0 / Canva, collageElon Musk / fot. flickr / Steve Jurvetson / CC BY 2.0 / Canva, (kolaż TZ)

Elon Musk przyzwyczaił wszystkich do swoich niekonwencjonalnych pomysłów. Założona przez niego firma Neuralink zamierza w przyszłym roku wszczepić do mózgu 11 osób implanty. Mają one częściowo przywrócić sprawność osobom zmagającym się z różnymi problemami.

O możliwości wszczepiania implantów do mózgu mówi się już od dawna. Jest to jednak bardzo inwazyjny zabieg, dlatego też naukowcy podchodzą do niego z niezwykłą ostrożnością.

Elon Musk snuje mimo wszystko swoją wizję. Założona przez niego firma Neuralink uzyskała już pozwolenie od Federalnej Agencji Leków (FDA) na wykonanie operacji wszczepienia implantów 11 osobom. Do zabiegów ma dojść już w 2024 r.

Jak podają przedstawiciele firmy Muska, szacunkowy koszt jednej operacji to 10 500 dolarów, aczkolwiek firmy ubezpieczeniowe będą musiały zapłacić za każdego pacjenta 40 000 dolarów. Co ważne, pacjenci zostali wybrani spośród grona kilku tysięcy ochotników.

Jakie warunki należało spełnić? Otóż każdy ochotnik powinien mieć mniej niż 40 lat i cierpieć na paraliż kończyn górnych i dolnych.

Zabieg wszczepienia implantu będzie wymagał dokonania niezwykle precyzyjnych czynności. Z tego względu do jego przeprowadzenia wykorzystane zostaną roboty, a operacja ma trwać ok. 2,5 godziny.

Implant ma przekazywać informacje w sposób bezprzewodowy. Zasilająca go bateria powinna zapewniać energię na kilka godzin. Jej ładowanie możliwe będzie również bezprzewodowo, za pośrednictwem specjalnej nasadki.

Neuralink ma bardzo ambitne plany. Mianowicie w 2025 r. firma planuje wszczepić ludziom 27 implantów, w 2026 r. przeprowadzić operacje u kolejnych 79 pacjentów, w 2027 r. osiągnąć 499 operacji, a do 2030 r. wykonywać 22 204 operacji rocznie. Ma to pozwolić osiągnąć 100 milionów dolarów rocznych przychodów operacyjnych w ciągu 5 lat.

Implant mózgowy ma umożliwić odzyskanie przez pacjentów możliwości komunikowania się ze światem zewnętrznym oraz kontrolowania protez bionicznych. Natomiast w planach jest jeszcze drugi rodzaj implantu – wszczepiany do rdzenia kręgowego. Miałby on umożliwić samodzielne poruszanie się.

Czy ambitne wizje Elona Muska się sprawdzą? Przekonamy się o tym już niebawem, natomiast pewne jest jedno – wiele osób wiąże z nimi bardzo duże nadzieje.

PS

Bloomberg / zmianynaziemi.pl / tymzyjesz.pl

Elon Musk Źródło: Flickr, Steve Jurvetson, CC BY 2.0 / Canva, collage

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

One thought on “Szalony pomysł Muska! Wszczepi implanty do mózgu 11 osobom”
  1. Przypomnę, że w PL mamy (jak i na świecie zresztą) liczne grono poszkodowanych nielegalnymi eksperymentami kontroli umysłu, właśnie z implantami-czipami podstępnie zaimplementowanymi ludziom – więcej stopzet.org.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *