Pixabay

Specjaliści z Orlenu pracują nad asfaltem, który ma pochłaniać spaliny. Pokryto nim już nawet testowy odcinek drogi.

Od dawna coraz więcej mówi się o szkodliwości różnego rodzaju zanieczyszczeń. Bez względu na to, co myślimy o zmianach klimatycznych, wszyscy chcielibyśmy żyć w czystym otoczeniu.

Centrum Badawczo-Rozwojowe Orlenu w porozumieniu z Politechniką Gdańską opracowało asfalt, który pochłania różnego rodzaju zanieczyszczenia. Przede wszystkim chodzi tutaj o spaliny samochodowe oraz te powstające w wyniku ogrzewania budynków.

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej przeprowadzili badania nowego asfaltu w komorze rekreacyjnej. W ich wyniku okazało się, że stężenie tlenków azotu (NOx) było niższe niż w przypadku tradycyjnej nawierzchni o 40%, natomiast stężenie rakotwórczego benzo(a)pirenu o 25%.

Do produkcji asfaltu wykorzystaliśmy opracowany przez Politechnikę Gdańską materiał fotokatalityczny, który powoduje, że zanieczyszczenia ulegają rozkładowi pod wpływem światła słonecznego. Nasz materiał wykazuje dużo wyższą efektywność niż inne produkty na rynku, które redukują jedynie stężenie tlenków azotu. Tymczasem nowy, ekologiczny asfalt opracowany wspólnie przez Politechnikę Gdańską i Centrum Badawczo-Rozwojowe Orlen jest w stanie unieszkodliwić także inne substancje, m.in. wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne zawarte w pyłach zawieszonych PM2,5, w tym kancerogenny benzo(a)piren – wyjaśnia prof. Anna Zielińska-Jurek z Wydziału Chemii Politechniki Gdańskiej.

Nowy rodzaj asfaltu może być przede wszystkim wykorzystywany w centrach miast. To właśnie tam ruch jest największy, a co za tym idzie, jego pochłaniające działanie będzie najbardziej wydajne.

Co ważne, nowy asfalt położono już na odcinku testowym. Ma on długość 1 km i znajduje się w miejscowości Kajkowo niedaleko Ostródy.

Znajdują się tam liczne gospodarstwa domowe, które emitują spaliny w wyniku ogrzewania budynków. Testy potrwają 12 miesięcy, po czy przyjdzie czas na ich podsumowanie.

Jeżeli badania zakończą się pomyślnie, nowy rodzaj asfaltu ma być wytwarzany na dużą skalę. Prawdopodobnie za pewien czas zastąpi on tradycyjny podczas remontów ulic w dużych miastach.

Tego typu innowacje cieszą tym bardziej, że są one dokonywane przez polskich specjalistów. Być może za jakiś czas oczyszczający asfalt będzie również wykorzystywany w innych krajach.

PS

interia.pl / tymzyjesz.pl

Foto ilustracyjne: Pixabay

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca! Jeśli się podobał, prosimy o udostępnienie go na Twoich mediach społecznościowych. Zachęcamy również do polubienia nas na Facebooku i Twitterze!

A jeśli chcesz jeszcze bardziej docenić naszą pracę, możesz postawić nam wirtualną kawę! Będziemy MEGA wdzięczni 🙂 Aby to zrobić, kliknij banner poniżej.

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

TUTAJ TEŻ SIĘ ZAREKLAMUJESZ! ALBO I NAD BANNEREM!

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *