fot. ilustracyjne/fot. Wiki

Niemieccy badacze zaobserwowali znaczne ilości tlenu na Wenus. Choć już wcześniej znaleziono jego ślady, to teraz okazuje się, że ten potrzebny do życia gaz występuje na tej planecie w znacznie większej ilości, niż przypuszczano.

Wenus to druga od Słońca planeta naszego układu. Co ciekawe, to ona jest najgorętszą planetą Układu Słonecznego.

Warunki na niej panujące są ekstremalne i na chwilę obecną nie ma realnych możliwości, by próbować kolonizować tę planetę. Na powierzchni występują m.in. deszcze siarki i kwasu, które zniszczyłyby wszelką ochronę.

Ale nadzieja jest. Jak się okazuje, na Wenus występuje znacznie więcej tlenu, niż przypuszczano. Wiemy to dzięki badaniom niemieckich astrofizyków.

Ci obserwowali atomy tlenu w atmosferze planety po jej dziennej stronie. Dotychczas zaobserwowano je jedynie po nocnej stronie.

Jak się okazuje, znaleziono go również po dziennej stronie i to w ilości większej, niż przypuszczano. Media wprost zapowiadają, że odkrycie może pomóc w „przyszłych misjach” na tę planetę.

Obserwacji dokonano za pomocą obserwatorium SOFIA (Stratospheric Observatory for Infrared Astronomy). Skupiono się na 17 punktach górnych warstw atmosfery.

To pierwsze odkrycie tlenu na Wenus po dziennej stronie planety. Wyniki badań opublikowano w „Nature Communications”.

Ziemia i Wenus to planety skaliste o podobnej wielkości i składzie chemicznym skał. Stąd Wenus bywa nazywana „bliźniaczką Ziemi”.

Atmosfera jednak jest zdecydowanie inna. Jest gęsta i toksyczna. Na planecie występują opady, ale nie wody, lecz kwasu siarkowego. Temperatura na powierzchni osiąga 500 stopni Celsjusza.

Ciśnienie jest 92 razy większe, niż na Ziemi. Atmosfera składa się w 96 proc. z dwutlenku węgla.

dj

wp.pl

fot. ilustracyjne/fot. Wiki

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *