fot. NASA/Wiki

Dzięki badaniu sygnałem radarowym udało się odkryć potężne pokłady lodu pod powierzchnią Marsa. Znajdują się one na równiku. Eksperci oceniają, że lokalizacja jest „idealnym miejscem lądowania dla kosmonauty”.

Ludzkość nigdy nie była tak blisko Marsa, jak dzisiaj. Od kilku lat mówi się o misjach załogowych na Marsa. Według niedawnych zapowiedzi Elona Muska, w niecałą dekadę może zostać wysłana na czerwoną planetę pierwsza grupa kolonizatorów.

Niemal pewne jest jednak, że będzie to podróż w jedną stronę. Bez świetnej technologii nie będą oni mieli szans na przetrwanie. Podobnie jak i bez wody.

Dlatego odkryte niedawno podziemne pokłady wody budzą wielkie zainteresowanie naukowców. Odkrycie bezzałogowej misji kosmicznej Mars Express zaś niewątpliwie jest przełomem.

Sonda podczas badania formacji Medusae Fossae zarejestrowała sygnały radarowe. Te pojawiają się, gdy natrafią na zamarzniętą wodę.

Badanie prowadzili naukowcy ze Smithsonian Institution w USA pod kierownictwem Thomasa Wattersa. Po zbadaniu danych z radaru MARSIS stwierdzono, że odkryte wcześniej osady lodu są znacznie grubsze, niż zakładano. Mowa bowiem o lodzie o grubości aż 3,7 km.

Ponadto odkryto sygnały radarowe podobne do tych, które można zaobserwować przy warstwowym lodzie lub przy czapie polarnej Marsa. Na tej podstawie oceniono, że lodu jest naprawdę dużo.

Jak dużo? Ano tyle, że w razie jego roztopienia Mars pokryłby się wodą o głębokości 1,5-2,7 m.

– Bogate w lód złoże MF ma ważne implikacje dla paleoklimatu Marsa i może mieć ogromną wartość dla przyszłej eksploracji Marsa przez człowieka. Złoża MF znajdują się na marsjańskim równiku, wzdłuż granicy między północnymi nizinami a gęsto pokrytymi kraterami wyżynami – idealnym miejscem lądowania dla kosmonauty – ocenili naukowcy.

Według badaczy, lód ten to pozostałość po poprzedniej epoce klimatycznej Marsa. W obecnym stanie planety nie mógłby powstać ten lód.

Do tej pory na Marsie nie wykryto wody w stanie ciekłym. Natomiast wygląda na to, że w stanie stałym jest jej znacznie więcej, niż przypuszczano.

dj

polsatnews.pl

fot. NASA/Wiki

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *