fot. ilustracyjne/fot. Pixabay

Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) orzekł, że osoby korzystające ze smartfonów lub komputerów powinny płacić abonament RTV. Dotychczas opłata ta teoretycznie obowiązywała osoby posiadające telewizor lub radio.

Nie posiadasz radioodbiornika ani telewizora? To fajnie, ale i tak musisz płacić abonament RTV, jeśli czytasz ten tekst. Zdaniem NSA bowiem abonament RTV obowiązuje również osoby posiadające smartfon lub komputer.

Prof. Tadeusz Kowalski, medioznawca i członek KRRiT proponował niedawno, by abonament RTV zastąpić obowiązkową opłatą audiowizualną rozliczaną w PIT. Zasugerował, by haracz obejmował również smartfony i komputery.

Serwis instalki.pl zwrócił natomiast uwagę, że taki obowiązek teoretycznie już istnieje. NSA wydał w tej sprawie wyrok 7 marca ubiegłego roku.

– Wspomniany sąd postanowił przyjrzeć się interpretacji prawa oraz definicji odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego. NSA zajął się tą sprawą, ponieważ wcześniej argumentowano, że możliwości te dla smartfonów, tabletów i komputerów są opcjonalne i stanowią niewielki wycinek ich możliwości. Wyjaśniano, że konsumenci nie kupują przecież urządzeń mobilnych po to, żeby odbierać radio lub telewizję. NSA uznał, że nie ma to znaczenia. Podstawową kwestią jest to, że umożliwiają odbiór telewizji i radia – wyjaśnia portal businessinsider.com.pl.

– Z tych właśnie względów Naczelny Sąd Administracyjny uznał za usprawiedliwiony zarzut błędnej wykładni art. 2 ust. 7 ustawy o opłatach abonamentowych, sformułowany w punkcie 1 petitum skargi kasacyjnej. W tak zakreślonych granicach normatywnych art. 2 ust. 7 tej ustawy, za całkowicie niezrozumiały uznać należało pogląd sądu pierwszej instancji, jakoby z przepisów ustawy o opłatach abonamentowych miało wynikać, że „osoby oglądające telewizję bądź słuchający radia za pomocą komputera, telefonu komórkowego bądź też tabletu oraz innych urządzeń nie wymienionych w ustawie o opłatach, nie są zobowiązane do płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego” – orzekł NSA we fragmencie wyroku II GSK 94/20.

– Pogląd ten WSA uzasadnił tym, że „w ustawie o opłatach nie ma bowiem mowy ani o monitorze LCD do komputera, ani tym bardziej o laptopach, tabletach czy smartfonach”. Jest to stanowisko błędne. Przedstawione tezy kreują bowiem nieistniejącą przesłankę „płacenia abonamentu” w postaci faktycznego „oglądania telewizji” i „słuchania radia” przy pomocy konkretnych urządzeń – jakoby wymienionych w ustawie o opłatach abonamentowych, co miałoby istotnie różnicować sytuację prawną adresatów omawianych przepisów, gdyby korzystali oni z urządzeń, których w ustawie o opłatach abonamentowych nie wymieniono – napisano.

– Naczelny Sąd Administracyjny raz jeszcze podkreśla, że opłatę abonamentową pobiera się w celu umożliwienia realizacji misji publicznej i powiązana jest ona z możliwością korzystania z publicznego radia i telewizji, a nie z faktycznym wykorzystaniem tej możliwości na konkretnym typie urządzenia, co ujął sąd pierwszej instancji w stwierdzeniu „odbiornik w jego tradycyjnej formie” – radio oraz telewizor; natomiast abonament „jako opłatę wynikającą z możliwości odbioru programu za pomocą tych urządzeń” – przekonuje NSA.

Wygląda więc na to, że państwo szuka cały czas możliwości, by ściągać od ludzi pieniądze pod byle pretekstem. Warto przy tym nadmienić, że powoływanie się na „realizację misji publicznej” rządowych mediów to jawna kpina z inteligencji wszystkich osób. Doskonale wiadomo bowiem, że rządowe media uprawiają propagandę, a nie realizują żadnej „misji”, co dobitnie widzieliśmy przez ostatnich osiem lat, i zapewne będziemy widzieli w najbliższych latach.

dj

businessinsider.com.pl / tymzyjesz.pl

fot. ilustracyjne/fot. Pixabay

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *